View Single Post
Staro 19.04.2019., 16:11   #2218
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor benny_blanco Pregled postova
Kod ove opcije, u slučaju pucanja raida, ubacim novi disk i on rebuilda polje? Koje su brzine prijenosa lokalno te koja je vjerojatnost u slučaju crypto-a da se zarazi i externi disk?
thx
Ja imam DS416j, najslabiji model i brzine prijenosa filmova ili velikih fajlova su mi 95-105MB/s. Često sam PC ne može poslati ili primiti koliko Syno može. Ako koristiš SSD, onda to jako lijepo radi. Jači modeli Syno-a rade još bolje u smislu da vrte više taskova bez gubitka povećeg gubitka performansa.

Externi HDD spojiš direktno na Syno a ne na komp. I na njega složiš backup task sa npr. version history. Syno sam po sebi može koristiti version history (ukoliko imaš dovoljno prostora). (Ja sebi još to nisam složio, ali imam to u planu, radi nedavnog File System Errora koji mi je Syno OS pobrao i kojeg nisam moga riješiti a da ne ubijem diskove i složim sve ispočetka).

Ukoliko ShareFolder imaš mapiran, ne gine mu Crypto ako ga pobereš. Riješenje je tu kupiti Bitdefender, koji nije skup i odlično štiti od Ransomea. Ja sam ga kupio na 150kn/1.5g (licenza je za 5 uređaja - Total Security) preko g2play.net (6 mj licencu - koja se može samo jednom iskorititi (cca 4€) i 1g licencu (cca 15€). Taman mi je juče isteklo 6mj i baš sam aktivirao kod za sljedeću 1god.

Ja sam pobrao Crypto i u cca 9 min mi je pojeo 1TB podataka. Šta lokalno, šta na NASu. Imao sam više sreće nego pameti da je Bitdefender izbacio u 24h update svog decripto tool-a kojem je trebalo 24h da otključa tih 1TB fajlova.


E sad, s mog PoVa, o ovim stvarima ja razmišljam.
-10 kompova, svaki ima shadow copy (koji može biti smješten lokalno, a može i na Syno)
-Ako ide na Syno, onda uključim i file version history 30 dana
-ShareFolder podaci idu na Syno ShareFolder koji može a i ne mora imat file history. Ovisno o vrsti podataka.

Nadalje, bilo koje RAID polje, ako rikne disk ili pukne polje, ti zamjeniš disk i on se rebuilda. RAID6 se debelo preporuča za veće diskove. Osim RAIDa potrebno je imati još 1 backup na neki zasebni disk, jer nedo sreće da zatreba. Netreba u 99% slučajeva, dok se ne dogodi taj 1%. Kad ostaneš bez svega, platio bi 1000-2000€ da dobiš podatke nazad. Stoga, dat 200€ za dodatni disk ili uzet Syno s 5-8 diskova je logična investicija svake kune vrijedna.

Pitanje je, slažemo li home use setup ili enterprise.
Mene je moj Home Setupa služio 3 godine bez greške, do prije 3 tjedna.
Sad gledam uzet još jedan 8TB exHDD pošto mi je prevelika investicija dat 20k kn za kompletno riješenje za naredne godine.

Zbog svega navedenog, a jako limitiranog budgeta, ja bi išao na:
4x4TB = RAID6 = 8TB podataka sa file version history + 8TB exHDD sa dodatnim backup taskom.
ili
4x4TB = RAID5 = 12TB podataka, 4-6TB za file history i shadow copy + 8TB exHDD.

418j ima taman ono što vali 416j, više RAMa, ali ako više korisnika radi u isto vrijeme, DS418 je daleko bolji izbor. QuadCore, dual LAN, 2GB DDR4 RAM & over 226 MB/s and 170 MB/s sequential reading and writing.

Tako da, moj konačni blagoslov ide:
Synology DS418 (3500 kn)
4x4TB (4000 kn) R5 ili R6
extHDD 8 (1500 kn)
= 9000 kn


+ 150kn/g za Bitdefender (5 uređaja)(Jako sam zadovoljan s njime, jer ga ni ne osjetiš da ga imaš te mi je super Central Manager, gdje dobiš sve notifikacije od svakog uređaja i iz Cloud Accounta pokreneš Scan, Optimizaciju, i svašta nešto).

ako baš ne ide kroz budget, 4x3TB, pa je ukupna cijena 8000kn.

PS: Neke čevape molim...
PS2: Eh, sad vidim da je na g2play 180kn za god i pol. Iako moš kupit za 1.3€ 6mj, pa kupiš 2 komada, pa svakih 6 mjeseci regaš na novi Bitdefender account i napraviš reinstalacije . Pa to izađe 20kn/1god . Ja to ne bi radio, jer kad jednom složiš Bitdefender, neda ti se ponovo slagati ga.
__________________
MC

Zadnje izmijenjeno od: Sa_Stilom. 19.04.2019. u 16:25.
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote