View Single Post
Staro 27.09.2020., 09:38   #1628
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@Gigi1

Ak vec pricamo o karticama mogao si naci graf koji govori o istima, a ne sada odjednom procesore mijesati u pricu...

Da potrosnja ima veze sa arhitekturom govori cinjenica kako je Nvidia sa Pascalom (tsmc 16nm) imala bolju efikasnost od Vege (tsmc 14nm), a ovo o cemu pricam se moglo vidjeti kod Vege LE. Za neki maleni skok u performansama bilo je potrebno ne znam kolko w vise. Svojedobno sam planirao uzeti Vegu 56 (posto me potrosnja ne tangira previse), ali sam odustao zbog cijena u mining ludilu, i nakon malo proucavanja naletio na info da su jednostavno morali ici na HBM memoriju jer je DDR5 uz sve svoje pratece komponente na pcb-u dosta rastrosniji i u tom slucaju bi kartica trosila puno previse. Primjer koliko jedna arhitektura moze biti neefikasna.

Nakon toga stvar se opet ponavlja pa Turing (tsmc 12nm) je efikasniji od Navi-ja (tsmc 7nm). Druga stvar koja se moze primjetiti je da Navi kartice nisu imale gotovo nikakvog prostora za OC, vjerovatno zato sto su vec bile poslozene do nekog limita nakon kojeg bi im efikasnost drasticno pala za minimalni pomak u performansama. Istu tu stvar danas gledamo sa Ampere karticama koje su takoder jako tvornicki limitirane.

Kad pogledamo sve skupa ipak sam dojma kako i sama arhitektura ima veze sa potrosnjom.
guerra je offline   Reply With Quote