View Single Post
Staro 13.02.2012., 16:25   #2
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Bilo koje kuciste koje ima na gornjoj stranici (ili dole - svejedno) 2x120mm ili 3x120mm rupe za ventove uglavnom moze primiti radijator unutra. Kazem uglavnom jer se nekad potrefi da je malo deblji radijator i kuciste ima te rupe na gornjoj stranici a maticna pocinje odmah od vrha kucista pa moze smetat neki hladnjak od regulacije na ploci ili tako nesto...

Sto se tice pumpi, lakse ti je nabaviti pumpu predvidjenu za vodeno hladjenje pc-a nego nabavljati neku akvarijsku pa se patit s nastavcima da bi to prilagodio debljini crijeva koje koristis. Medju najboljim markama su ti Eheim,Swiftech i jos neke, koje naravno i kostaju malo vise. Ima naravno i onih jeftinih kineskih pumpi sa ebaya koje nisu tako kvalitetne i pouzdane. Protok moztes regulirat na razlicite nacine, ako pumpa ima 3pin/4pin prikljucak kao ventilator za procesor onda ju vecinom mozes kontrolirat preko maticne ploce. Ako nema onda se stavi potenciometar preko kojeg rucno odredjujes na koliko okretaja ce se pumpa vrtit. Ima jos nekih nacina-ovo isto vrijedi i za ventilatore...

Za cijevi se u 99% slucajeva koriste gumena crijeva, najbolje ti je uzeti jedno 2 metra crijeva i onda si rezes kako ti odgovara i ostane ti za neka modificiranja u buducnosti.

CPU blok - vecinom se koristi bakar ili aluminij, niklom budu vecinom samo presvuceni,a ispod bude nesto drugo. Sve zavisi s kolko se novaca raspolaze i kakve performanse hladjenja zelis.

VGA blok - Full cover blok hladi graficku jezgru,memoriju,regulaciju i eventualno jos neke komponente na kartici koje trebaju hladjenje, dok part cover blok hladi naprimjer samo graf. jezgru i onda moras imat neke hladnjake ili ventilator koji ce puhati po ostatku kartice tj. po memoriji i regulaciji. Na bilo koju karticu moze ici part/full cover blok,samo se treba napraviti ovo gore ako je part cover.

Rezervar ti u principu ne treba, on je tu samo zbog lakseg punjenja sistema i odzracivanja. Imas raznoraznih rezervara,neki se naprimjer monitraju u 5.25 bay i budu u obliku dvd przilice.

Radijator, ako ima odgovarajuce rupe za to onda se samo prisarafi na rupe od ventilatora,a s druge strane ima iste takve rupe na koje ti nasarafis ventove.

Tekucina - za "custom" sisteme ljudi obicno stavljaju samo destiliranu vodu i malo antifriza da bi sprijecili stvaranje algi u sistemu i slicnih stvari,naravno onda je i lediste vode puno nize.

Konektor, inace se zove "fiting" ovako kad se prica na forumu, uzme se onaj s kojim bi prilagodio tako da imas i na pumpi i blokovima i na radijatoru iste promjere.


Nadam se da sam ti pomogao, inace proguglaj malo jos o vodenom, pogledaj "EK" i "Swiftech" stranice.
Imas i na forumu teme o vodenim hladjenjima i razno razne "custom" sisteme slozene .


EDIT: 500-ti post ...i jos kvalitetan
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)

Zadnje izmijenjeno od: xtreme96. 13.02.2012. u 16:31.
xtreme96 je offline   Reply With Quote