View Single Post
Staro 03.08.2007., 19:09   #42
centar137
KreativnoDijete
Moj komp
 
centar137's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: /home/
Postovi: 113
IBM ThinkPad T43

Type: 2669-R1G
Intel Pentium M750 1.86 GHz, 533 MHz FSB, 2 MB L2 cachea
1x512 MB DDR2 533 MHz
Ati Radeon Mobility X300 PCIe 64 MB RAMa
HDD Hitachi 60 GB, PATA 7200 rpm (iz T41, u originalu bude 40 GB 5400 rpm)
14.1" LCD 1024x768
DVD-CDRW
Gbit LAN, WLAN Intel 2200 BG miniPCI, Bluetooth, IR, modem

Prije njega sam imao HP nx6110 kojeg sam koristio 2 godine i sitno pa cu neke svoje dojmove usporedjivat s njime (aka Mercedes A klasa vs S klasa).

Vanjski izgled
Kada sam ga uzeo u ruke svidio mi se osjecaj. Poklopac ekrana je napravljen od titana i oblozen tankim slojem gume. Slicno je i s donje strane. Kazu da moze izdrzat 100 kilasa kad sjede na njega.
Osjeca se da je laksi od HPa (oko 2.3 kg vs 2.8 kg) manji, tanji i crvsci. Sarke ekrana metalne i jedan su od boljih dijelova.
S lijeve strane su sljedeci konektori: 2 USBa, S-video out, modem, LAN, audio-out, audio in, PCMCIA (ispod) i PCexpress54 (iznad). Bolje rjesenje bi bilo 2xPCMCIA.
S desne strane se nalazi VGA (steta sto nije DVI kojeg Atijeva kartica podrzava), mjesto za opticki pogon koji se lako vadi bez ikakvog alata i mjesto za HDD koji se lako vadi skidanjem jednog vijka. HDD je nakon vadjenja lako moguce (bez skidanja kucista) moguce pristekati na konektor od USB ladice za 2.5 HDD (ako se moze izvadit iz ladice) i ustekat ga na USB).
S zadnje strane je LPT port (starina koju brojni zamjeraju i rado bi je mijenjali za nekoliko USB konektora), prikljucak za naponski adapter i baterija.
S prednje stane su IR i zvucnici.
S donje strane je konektor za port replikator ili dock, poklopac ispod kojeg se nalazi 1 utor za RAM i nekoliko sitnih rupa. Kod HPa je to bolje rijeseno jer on ima pokraj utora za RAM i miniPCI. Zanimljivo je da kod IBMa nema klasicne resetkaste kruznice kroz koju ventilator uvlaci zrak.
Prostor s strana je popunjen do kraja, osim s prednje strane, a IMO to je i bolje da je prazno.
Na poklopcu ekrana s vanjske strane su vidljivi iindikatori za stand-by, bateriju i bluetooth. S unutrasnje strane ekrana su indikatori za WLAN, bluetooth, Num Lock, Scroll Lock, koristenje uredjaja za pohranu, power, baterija, stand-by.
Ovaj model na zalost ne posjeduje fingerprint reader i to je uz combo krupnija mana koju sam zasad nasao.
Dizajn je skoro isti kao u T40. AFAIK razlika je u tome sto T40 ima ljubicasti LPT iza i 2 iste poluge za PCMCIA. Meni je dizajn dobar. Nije mi ni previse vazan, ali drazi mi je nego kod npr. Acerovog Ferrarija. Nekima se ne svidja i lici im na vojnu opremu. No dizajn nije stvar zbog koje bi trebali kupovat prijenosnik.
Izdrzljivost kazu da je dobra. Bilo je slucajeva da im ThinkPad padne s stola dolje (neki tvrde i beton) i nastavi radit kao da se _nista_ nije dogodilo, dok bi se drugi prijenosnik "raspao". Plasitcni HP mi je samo jednom pao sa stola dolje na tepih i cini mi se da mu nista nije bilo. Potrudit cu se ne testirat ovaj dio.
Poznato je da su ThinkPadi T serije medju skupljim prijenosnicima. No plastika je skripava kad ju pritisnete (ne osjeti se u normalnom radu) – npr iznad optickog uredjaja najvise, i pomalo kod zavrsteka naslona za ruke. No manje je skripava od HPa.
Opticki uredjaj je slim (tanji nego uobicajeno i tanji od R serije ili od HPa) i smjesten u izmjenjivom bayu (UltraBay Slim). Maknete jednu polugicu, iskoci druga, povucete ju prema van i optika izadje. Osjeti se olaksanje mase.

Tipkovnica i pokazivacki uredjaji
Neki kazu da im je to najbolja tipkovnica na prijenosnicima i da je osjecaj tipkanja dosta slican stolnim (za prijenosnike). Hod tipki je dublji od HPa i nema Windows tipku ni tipku za desni klik misa. Po meni to nije nedostatak jer win funkciju mozete pripisat Fn tipki. Mozete touchpadu dodijelit funkciju pozivanja win tipke, ali nece raditi s dodatnim (npr. touchpad-win+D). No tu kraticu mozete dodijeliti nekom drugom kutu touchpada ili tipkama ispod njega. Takodjer Fn tipka je smjestena u lijevi kut, umjesto tipke Ctrl. Puno bolje bi bilo da je smjestena izmedju Ctrl i Alt. U pocetku treba privikavanja na ovo. No tipke Ctrl i Alt su velikodusno velike (zbog nedostatka win tipki). Takodjer treba se naviknit i na tipku Esc koja je iznad F1 i samim time i na malo drugaciju lokaciju F* tipki u odnosu na druge prijenosnike. No na ovo se navikne vec nakon par dana.
TouchPad je hrapav (kao plastika kucista) za razliku od HPovog koji je gladak.
Kazu da je TrackPoint bolji nacin upravljanja. U pocetku ne ide bas najbolje, ali se vrlo lako privknit na njega. Nakon par sati na HPu su mi prsti isli na mjesto gdje bi trebao biti TrackPoint. TrackPoint posjeduje i srednju tipku pomocu koje scrollate gore-dolje ili lijevo desno.
Ako vam koji ne odgovara lako ga mozete iskljuciti u BIOSu ili driverima.
Vec nakon par sati sam se navikao na tipkovnicu i TrackPoint.

Ostalo
BIOS je prilicno mocniji od HPovog, no nema mogucnosti upravljanja frekvencijom i naponima (ipak je to prijenosnik). Izmedju ostalog odredjujete ponasanje prijenosnika na baterije i adapteru. Mozete za opticki uredjaj odredit dal brzinu ili tisinu, portove koje ce te koristit, onemogucit WLAN (nezalost nema tipke na kucistu ili kombinacije na tipkovnici koja bi to radila), mozete...
Ekran je mat i nema premaza koji poboljsavaju izrazenost boja i odsjaj te bolje pogoduje uredskom radu. Djeluje kao da vuce prema plavim bojama pri minimalnom osvjetljenju (dok HPov vuce prema zutoj). Plastika ispred matrice je crvsca nego HPova. Ekran je za inch manji nego _uobicajeno_ ali nema problema prilikom prilagodbe ni osobama s slabijim vidom (naravno govorim o svojem koji radi na 1024x768).
HDD zagrije naslon za desnu ruku i to se primjeti u ovim ljetnim danima. Radi na 7200 rpm i grije mrvicu vise nego 5400 rpm kod HPa.
Baterija je valjda 6clana jer ne strsi izvan prijenosnika. Na njoj nema bas previse podataka . Pise da je 10.8 V i 4.8Ah. Dimezijama, izgledom i tezinom je slicna HPovoj, i s donje je strane valovita sto pomaze kod vadjenja. Traje preko 4h pisanja u windozama s minimalnim osvjetljenjem ekrana i ukljucenim WLANom.
Adapter je dimenzija 115x50x30 mm. Ne pise na njemu koliko je W. Pri uobacijenom radu grije se kao i HPov (koji je slicnih dimezija i ima 65W). Kabel koji ide u struju bi mogao biti duzi. Onaj koji iz "cigle" ide u laptop je dovoljno dugacak. Dobije se i cicak trakica koja moze posluzit za krocenje kablova od adaptera.

Zakljucak:
Prijenosnik sam kupio prvenstveno jer su rekli da ima dobru ergonomiju i to mi je bitnije nego dobar procesor i graficka. Treba vremena za privknit se na novi laptop, ali kad to odradim do kraja mislim da cemo se dobro slagat. I mislim da ce i iduci laptop bit ThinkPad (s starom tipkovnicom jer mi se ne svidja sto je Lenovo stavio win tipke na svoje modele (i time smanjio velicinu Ctrl i Alt-a).
Mislim da nisam nista zaboravio
__________________


IBM ThinkPad T43

CPU: Intel Pentium M750 1.86 GHz 2MB L2, 533MHz FSB
RAM: 512 MB DDRII 533MHz + 512 MB DDRII 667 MHz
HDD: 60 GB 7200 rpm PATA Hitachi
GPU: ATI X300 PCIe
MON: 14" XGA
OS : Debian GNU/Linux 4.0 Etch | Windows 2003 Standard



CPU: Intel Celeron D331 2.66@3.25 GHz @ polica | Celeron 2 533 MHz, slot 1
MBO: Asrock 775i48 spaljena | microATX slot 1, Intel 440BX
RAM: 512 MB DDR433 Kingmax @ polica | 64 MB SD100
HDD: 2x18.2 10k rpm U2W SCSI Compaq & IBM @ Adaptec 2940U2W | 80 GB PATA 7200 rpm Hitachi | 20 GB 5400 rpm WD
GPU: nVidia GeForce MX440 64 MB @ polica | ATI od Mojsija 4 MB RAM
CAS: Codegen 3319
PSU: Smartbox 400W 12cm fan & Codegen 400W 8cm fan
MON: 15" CRT XGA Belinea
KYB: Trust Slimline
MOS: Logitech MX610
OS : Debian GNU/Linux 4.0 Etch



Ako netko ima viska koji polovni SCA>68pin SCSI adapter ili Debian Etch PPC (ne x86) DVDe ili AIX 4.3.3 ili noviji neka se javi na PM ili na centar137@gmail.com
centar137 je offline   Reply With Quote