View Single Post
Staro 18.11.2019., 11:01   #1352
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Meni se 27" 1440p cinio presitan, pa sam ga vratio.
Sada koristim 34" 1440p (wide screen pa je isti ppi) i dobsr mi je... Kad dodjem na 14" 1080p laptop, preporodim se kako mi ke sve ostro iako je 125% scaling...

Ali moram priznati, posto nemam savrseni vid, da mi se oci jako muce na i na laptopu i na ovom 34"... Dapace osjecam puno veci zamor nego na 24" 16:10 Dellu (mozda je to i do lose VA matrice, mozda da se vratim na IPS monitor za rad ipak).

Evo da i ja malo iskomentiram UW QHD rezu (3440x1440) na 34" monitoru. Odlučio sam se na Philips 349P7FUBEB koji mi je stigao početkom prošlog tjedna. Na prvu je bio impresivan veličinom i slikom, a onda sam primjetio da mi se oči muče i da teže čitam s monitora. Iako, najiskrenije, na prvu sam pomislio da je monitor sranje. Ali sam skužio da je to zbog zbog starog color profila i generic drivera u windouzima Nakon instalacije drivera i priloženog color profila na CD-u je sve sjelo na svoje mjesto, izuzev prije spomenutog problema. Već sam razmišljao o vraćanju monitora (i proklinjao moj loš vid ), a onda sam zaključio da bi problem ustvari mogao biti sa kombinacijom širina monitora + DPI. Jer na poslu imam i FHD laptop sa dosta većim PPI pa mi ne smeta, a i prije sam na kućnom desktopu imao 20" monitor sa DPI 100 i nije mi bio nikakav problem.

Uglavnom, primjetio sam da zbog širine monitora imam tendenciju sjedit cca 20cm dalje nego kod 16:9 i 16:10 monitora i onda mi sve postane presitno. Poštelavanjem DPI skaliranja na 115% i još nekim tweakovima što se tiče samog fonta u Windowsima sam riješio taj problem i sad mi je izgleda OK i ne muči me DPI (a ni ne proklinjem više moj loš vid ). Za sada nisam primjetio da mi neki od programa koje koristim ima problema sa layoutom zbog skaliranja na 115%, ali to još nije dovoljno testirano jer nisam se baš naradio na njemu. Za sad se više vrtilo Firefox, filmove i nešto malo igre

Zakrivljenost me ne smeta ni najmanje, da se dotaknemo i te teme


Daljnja iskustva i testiranja u nekom budućem postu, nakon malo više iskustva sa dotičnom dijagonalom i rezolucijom
JC Denton je offline   Reply With Quote