View Single Post
Staro 09.04.2021., 11:59   #903
data202
Premium
 
data202's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb, HR
Postovi: 182
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
Zato se ponudi bakar. Koliko se sjećam kad sam zadnji put gledao, operateri su si dužni dijeliti međusobno ali ako tcom od vipa/a1 zatraži optiku onda to otvara 'can of worms' gdje svi drugi operateri traže od tcoma optičke mreže. Mislim da nigdje ne piše da se mora i optički kabel dijeliti već da se samo infrastruktura mora dijeliti i zato samo tcom daje u najam drugima bakar. Nadam se da kužiš



Nije ni najam bakra jeftin, jedna parica je između 90 i 100kn.
Pričaš iz gu*ice, da prostiš

Evo sa HAKOM-ove stranice:

Pravilnikom o svjetlovodnim distribucijskim mrežama (SDM) propisan je način gradnje (postavljanja) SDM-a kao otvorene mreže koja omogućuje pristup i zajedničko korištenje svih operatora usluga, kako bi se smanjili troškovi i izbjeglo nepotrebno multipliciranje mreža. Investitor, odnosno operator SDM-a je, sukladno navedenom pravilniku, obvezan objaviti namjeru o postavljanju (gradnji) SDM-a najmanje 60 dana prije početka postavljanja (gradnje). Objave namjera o postavljanju (gradnji) SDM-a HAKOM objavljuje na Interaktivnom portalu.

Također, na svakoj objavi operatera o namjeri granje SDM-a ti piše cijena najma optike i prostora u distribucijskom čvoru.
Primjer: HT u Rudešu gradi optiku i daje u najam za 46,87kn + prostor u distr. čvoru 22,44kn (što je vjerojatno jedan na više korisnika, ali s tim nisam upoznat u potpunosti, ali sam poprilično siguran da nije 1 na svakog korisnika.) link
data202 je offline   Reply With Quote