View Single Post
Staro 16.10.2010., 18:16   #24
Jerry
Premium
Moj komp
 
Jerry's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,816
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
S obzirom da si ti ovdje dezurni pametnjakovic i cesto pokreces pitanje troskova proizvodnje kao nekakvog argumenta praveci se jako upucen u pitanja grafickih kartica onda te molim odgovor na jedno pitanje - koliki je TOCAN trosak proizvodnje jedne Fermi kartice?
To zna samo tvoj veliki zeleni vodja!
Jedina stvar koja se zna jest koliko dodje jedan 300mm wafer a to je cifra od nekih 5000$. Ostatak je spekulacija prema izvorima iz TSMCa a glasine tvrde da je yield GF100 chipa u jednoznamenkastom podrucju!
Prevedeno za laika poput tebe - prva serija Fermi kartica je kostala tvog velikog vodju oko 500$ po komadu SAMO ZA CHIP!!!
S realnim yieldom za 500mm2 chip danas dodje oko 200$ po jednom GPUu.
Kada se tome doda kompleksan PCB, skup hladnjak da bi zauzdao temperature, 1.5GB RAMa sam shvati (ako mozes) koliko nVidia "zaradi" kada takvu grafu prodaje za 300$ (ili u slucaju GTX465 - 220$).


Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Dakle, koliko kosta proizvodnja:

- referentne GTX460 kartice?
- referentne GTX470 kartice?
- referentne GTX480 kartice?
GTX460 dodje kao i ATI HD5870/5850 a svi znamo da ima performanse oko/ispod jedne HD5850 te se prodaje u tom cjenovnom segmentu!

GTX465/470/480 imaju ISTI GPU te ne bas jednostavan PCB te im je s tim i proizvodna cijena jako slicna. Trebam li napomenuti da ne postoji jos nijedna gamerska nVidia kojoj radi CIJELI CHIP s 512 shadera???

Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Kako volis taj argument potezati molim te da nam das tocne brojke troskova proizvodnje gore navedenih kartica. Jer sa obzirom na tekst koji quotam, a koji skraceno glasi "...pogotovo kad se pogledaju troškovi proizvodnje..." donosim zakljucak da ti znas koliki su tocno ti troskovi proizvodnje.
S obzirom kako samouvjereno bacas raznorazne argumente okolo po raspravama kada god se potegne pitanje Fermi/ATi 58xx kartica uvjeren sam da nam mozes dati tocan odgovor na moje postavljeno pitanje(a)?

I prije nego podjes ulaziti u raspravu sa ne znam kojim razlozima i objasnjenjima, ne zanimaju me tvoje teorije i slicno, zanimaju me konkretna 3 broja bilo u Eurima, Dolarima, Kunama ili bilo kojij drugoj valuti- 3 broja koja sa maximalno 10% odstupanja prikazuju troskove proizvodnje gore navedene 3 kartice.
Nikakav drugi odgovor me ne zanima jer sudeci po tvojim postovima ti te brojeve moras jako dobro znati.
Ovdje sam se i ja osjetio prozvan te mogu samo reci da toliko preseravanja u jednom postu od nekoga tko ocito NEMA BLAGE VEZE s situacijom na informatickom trzistu zadnjih godina prema nekome tko je za red velicine informiraniji od tebe je - nevidjeno!
BTW, ako zelis znati odakle sam izvukao ove brojke i da nebi ispalo da ih izvlacim iz glave:
http://www.brightsideofnews.com/news...-analysis.aspx
__________________
Stupid is as stupid does
Jerry je offline   Reply With Quote