View Single Post
Staro 01.02.2017., 20:22   #86
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
Konačno nešto vrijedno u ovoj temi.
Vama ostalima je jasno da će na novim uređajima,jedino finsko na njemu biti logo? A da ostalo slobodno može biti Doogie/UMI sa nakalemljenim Snapom....netreba...ali i može

Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Nazaloa, bojim se da ceTrouble biti u pravu. Nova Nokia ce biti samo jos k
jedan u nizu generickih uredjaja, isto sto je danas postao blackberry.
Outsourcali su proizvodnju i dizajn, i gore trpaju svoj software.

Ne kužim o čemu vas dvojica pričate.

Što se tiče mjesta proizvodnje:
-U svijetu mobilnih uređaja (ili uredjaja uopće), šta se više ne proizvodi u Aziji ? Proizvodnja u europskim pogonima (zlatno doba Nokie) je prošlo svršeno vrijeme (a ni tada nije sve bilo proizvedeno u Europi).
- iPhone proizvodi isti proizvođač koji proizvodi Nokie. Slijedom toga, zašto bi Nokia bila lošiji uređaj, sa pozicije proizvodnje. Može biti, a ne mora. To je pitanje koje će se tek odgovoriti prilikom predstavljanja šire palete uređaja. Sve ostale špekulacije su teze vidovitog Milana i nekoliko vračeva sa foruma i weba.

Što se tiče dizajna:
- Gdje piše da su outsourcali dizajn ? Na njihovom webu lijepo piše, između ostalog i,:
Citiraj:
Headquartered in Espoo, Finland, HMD Global Oy is the new home of Nokia phones and tablets. HMD designs and markets a range of smartphones and feature phones targeted at a range of consumers and price points.
Jasno piše da je dizajn finski, odnosno europski, a ne generic. Dakle, ako oni lažu, lažem i ja.
- HMD je Nokia. Prema njihovoj stranici, 90% tima su europljani (većinom Finci) a jedina dvojica azijata su vajs-predcjenici za indijsko i kinesko tržište.

- Što se tiče odabira tržišta za Nokiu 6:
Izbor je čisto zdravo-razumski i poslovno mudar. Cijenovno prihvatljiv model prvo lansirati na veliko tržište gdje postoji sigurna potražnja za istim. Nakon toga, lansirati ograničene količine na "razvijenija" tržišta, gdje je zasićenost veća i potražnja manja, čisto da se ispita teren prije neke veće "ofenzive".


Ono što čeka Nokiu sa flagshipom, čeka i sve najuspješnije proizvođače. Inovativnost, ili manjak iste. Jedino što me malo zaintrigiralo prošle godine je Xiaomi Mi Mix, radi ekrana. Ostatak moba je prosjek pa nisam zagrizao.
iPhone 7 ? Bleh, dosadno.
Samsung S7 ? Dorađeniji S6. Toliko napredniji da sam uzeo Xiaomi Mi5, jer je ponudio dual SIM, 128GB storage i USB type C, skupa sa ostalim sličnim (meni bitnim) karakteristikama koje ima i S7, za manje novaca.

Neke revolucije ne očekivam. Ali ako Nokia ponudi jebačku kameru, dobro kućište i ekran, standardne top komponente (SD835, 4-8 giga RAM, 128GB storage, razumnu bateriju), dual SIM poželjno i tijesnu suradnju sa Google-om (što su već najavili) - radije uzmem nju nego Samsunga ili bilo što drugo. Ako ništa, čisto radi imena, nostalgije i patriotizma.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote