View Single Post
Staro 27.04.2009., 11:54   #90
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Trebao sam biti precizniji. Parice na stupovima vise, odnosno nisu horizontalno nategnute. Optika ne može visiti na stupu, već se mora postaviti da bude maksimalno ravno koliko je to moguće. Tako se FO vod može i prepoznati na stupu, osim toga što je često dosta deblji od parice.

Grom ima napon između 10-70MV (megavolta). Ako mu nije bilo problem proći kilometar kroz zrak koji je dielektrik, proći će i kroz još puno toga na stupu i oko stupa. Sama optika je plastična pa ne privlači grom, ali dovoljno je da udari negdje blizu i evo ti problema. Vidio sam stupove od T-Coma i HEPa rascijepljene od udara groma i spaljene distributivne kutije. Češće grom zvekne u drvo i rascijepi ga, te zatim drvo u padu potrga sve vodove koji su prolazili između dva stupa pored tog drveta.

Svih tih problema nema ako optika ide kroz zemlju. Dalekovodi su pak druga priča i oni nemaju taj problem.
Nemas te probleme, ali imas one druge.

Recimo teorija dva seljaka (ruljka). Zasto dva? Pa... Prvi je onaj nadzornik koji je dozvolio da se zatrpa rov sa optikom koji nije bio dovoljno duboko iskopan, a drugi seljak je onaj koji zeli da napravi u svojoj njivi brazdu bar 20 cm dublju od one koju ima njegov "komsija" pa onda zabije plug metar u zemlju i ore i van svoje njive pa prkine optiku.

Nazalost nije mi se samo jednom desilo ovako nesto, pa onda cekas da se tehnicari telekoma nakane da odu na mjesto prekida, pa da to poprave i 100 nekih sranja.

Ovo ne pisem da bih branio vazdusnu infrastrukturu nego samo da ljudi koji ovo budu citali ne misle da je podzemna bezgresna i apsolutno bezbjedna.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je online   Reply With Quote