View Single Post
Staro 31.05.2016., 02:19   #2
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Pretpostavljam da si za Natural Ergonomic 4000 već vidio hrpu dojmova i mišljenja, ali dodat ću i ja još par komentara. Neka se nađe . Tipkovnicu sam koristio svakodnevno zadnjih godinu i pol. Za kompom provedem minimalno 5-6 sati dnevno, a neki prosjek bi bio 10-12 h. Ako izuzmemo to da ponekad igre igram koristeći gamepad, onda je to otprilike i vrijeme koje je tipkovnica u uporabi.

Palm rest mi je odličan. Nije mi niti premekan niti pretvrd. Imam nešto veće šape, a veličinom mi je taman. Tek nedavno su se na njemu pojavili prvi znakovi vremena - materijal se blago izlizao na mjestima na kojima držim dlanove. Na lijevoj strani je to nešto izraženije jer mi ta ruka više vremena provede na tipkovnici. Očekivao sam da će se to izlizati već nakon 2-3 mjeseca korištenja, pa mi je godinu+ dana bilo ugodno iznenađenje.

Multimedijske tipke su tu i odrađuju svoju funkciju, pa tu nemam što posebno za prokomentirati. Ima još i nekoliko tipki kojima se pomoću softvera mogu pripisati makronaredbe, pa to može biti zgodna stvar.

Osobno nisam primijetio da su tipke otvrdnule tijekom korištenja. Uzmi u obzir da imam nešto težu ruku i da pritiskanje tipki na tipkovnici nije radnja koju obavljam s nekom posebnom nježnošću, brigom i pažnjom, pa je moguće da to samo ja nisam primijetio te da ne mora nužno biti isto i kod ostalih ljudi.

Od tipki se parcijalno izlizalo slovo D i otvorena uglata zagrada na tipki F koja je naknadno otisnuta (tipkovnica mi je došla s US layoutom i već su na njoj bili dodani hrvatski znakovi). Na ostalim tipkama se vidi da su korištene, ali tek kad na to obratiš pažnju. Kad baciš letimični pogled na tipkovnicu, to se ni ne skuži. Nemam baš toliko dobru kameru na mobitelu da to poslikam sad u mraku, ali mogu nabaciti koju sliku sutra po danu ako se sjetim i ako te uopće interesira.

Tipkovnicu sam preporučio još dvoje ljudi kojima je primarni kriterij bio ugodnost korištenja za 8+ sati dnevno, ali i da cijena nije neka astronomska, te oboje kažu da su se preporodili otkad su je nabavili.

Stekao sam dojam da se - zbog split dizajna - ova tipkovnica ljudima na prvu ili svidi ili ne. Svi koji su je kod mene vidjeli i probali ili su bili oduševljeni ili su mi uputili zgrožen pogled i pitanje u stilu kak na tom možeš išta raditi? Iste komentare dobivaju i ovo dvoje koji su tipkovnicu kupili na moju preporuku. Mislim da ljudima koji mogu tipkati bez konstantnog gledanja u tipkovnicu taj split dizajn ne bi trebao predstavljati problem, no ako netko redovito koristi programe u kojima ima jako puno shortcuteva koji uključuju kombinacije lijevog CTRL-a/SHIFT-a/ALT-a i još nekog slova, tada to može postati prilično nezgrapno. Nešto se može riješiti korištenjem makroa, no tu su opcije prilično limitirane (12 makro tipki). Čuo sam da ljudi koji koriste Photoshop, Adobe Premiere i slične programe koriste stvarno puno shortcuteva, pa njima ova tipkovnica vjerojatno ne bi bila najbolji izbor. Ja na poslu uglavnom koristim programe u kojima većinu toga ili čak sve mogu odraditi editirajući tekstualne datoteke i za to koristim Vim ili neki editor koji ima plugin za Vim, pa mi shortcuti ne predstavljaju nikakav problem.

Sutra bi mi trebala doći Cooler Master Storm Quickfire XT, no još uvijek se premišljam da li da Natural Ergonomic odmah stavim na Njuškalo ili da je zadržim još neko vrijeme. Quickfire nisam kupio zato što mi Natural Ergonomic više ne odgovara iz bilo kojeg razloga, nego isključivo zato što sam već neko vrijeme imao želju isprobati mehaničku tipkovnicu i ova mi se činila kao solidan izbor za početak. Uz to, tješim se da sam dovoljno mlad da mi manjak ergonomije neće previše negativno utjecati na kompletnu krvnu sliku
KhongLo je offline   Reply With Quote