View Single Post
Staro 17.09.2006., 10:56   #10
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
HP NW8440

U srijedu mi je došao laptop (napokon )

Model: HP Compaq NW 8440 (ES592EA)


OS: Windows XP Professional
CPU: Intel Core Duo T2500 (2.0 GHz, 2MB cachea)
GPU: ATI FireGL V5200
LCD: 15.4" WSXGA+ (1680x1050)
HDD: Seagate Momentus 7200.1 (7200 rpm) SATA
RAM: 1x1024MB DDR2 667, PC5300 Infineon (5-5-5-15 @ 667)

Dodaci:
Fingerprint reader, TPM, Bluetooth, Wireless, mikrofon, smart card & SD reader, presentation tipka, senzor osvjetljenja,

O kupovini:

Prvo sam razmatrao ovaj model i Thinkpad T60p, no kako je T60p suludo skup u nas (oko 19000kn) odustao sam jer je s PDV-om skuplji za skoro 6000kn, što je puno previse po mom mišljenju, a jedina razlika je nešto bolji display i 20gb veći disk.
Također, vidio sam T60p u HG-spotu i iako je laksi i nesto uzi od HP-a (zahvaljujući manjoj bateriji i manjem 4:3 ekranu) razočarao sam se kad sam vidio kako se uvija plastika ispred tipkovnice, te "valovitost" tipkovnice.
Zanimljivo je da mi se ova tipkovnica čini boljom nego ona na T60p (prema navodima postoje 3 verzije Thinkpad tipkovnica), ona je pretpostavljam bila Chicony (tj. najgora od 3).
Kupio sam ga u Nitela za 13300kn (oko 10900 bez poreza).


Izrada:
Iznimno je čvrsto napravljen, od kvalitetnih materijala te ima oklop od magnezijske legure ispod plastične vanjštine što se najbolje vidi ako skinem bateriju.
Dosta je lagan, po specifikacijama ima 2.7kg, ali trenutno nisam u mogućnosti provjeriti je li to točno.
Sve je dosta čvrsto sklopljeno i mogu reći da u tom pogledu ne zaostaje za T60 kojeg sam isto razmatrao.
U T60-ke me najviše razočarao dio za dlanove jer se uvija, čak i na manji pritisak, takvih stvari nema ovdje.
Šarke ekrana su vrlo čvrste, a pozadina je napravljena od krute plastike te se ne uvija na pritisak.

Portovi su jasno označeni tako da ne moram gledati sa strane gdje je što, a na stražnjem dijelu nalazi se samo priključak za napajanje.

Kad bi bio cjepidlaka jedino što bi promjenio je pozicija audio izlaza koju bih stavio s lijeve strane ili bliže gornjem dijelu (prema lcd-u) jer ovako zahvaljujuci malo većem konektoru od pojačala malo strši, ali ne smeta ako se miš malo udalji od laptopa.


Ekran:

Ekran je 15.4" widescreen omjera stranica 16:10, rezolucije 1680x1050 i vrlo je dobar za laptop ekran.
Horizontalni vidljivi kut je vrlo dobar, dok je vertikalni isto dosta solidan ako se gleda odozgo.
Naravno da je onda kut gledanja odozdo losiji (efekt negativa), no tko gleda ekran odozdo?
Laptop posjeduje senzor osvjetljenja koji se nalazi na pola puta od sredine lijevo i izgleda kao mala bijela točka.
Tako da u slučaju slabog osvijetljenja okoline smanjuje svjetlinu ekrana i obrnuto.
Rezolucija je dosta visoka, pa sam postavio dpi na 110% od normalne veličine što se pokazalo idealno.
Nisam primjetio nijedan bad pixel do sada.
Ekran nema nikakav filter ispred sebe, što mi odgovara, i mislim da ti filteri imaju smisla samo na lcd televizorima
Nema ghostinga.


Grafika:
Ovaj model dolazi s ATI FireGL karticom. To je kartica za radne stanice posebno opitmizirana za rad na CAD/CAM programima, dok je za igre isto vrlo dobra.
Farcry u 1680x1050 na high sa 2x AA i 4x AF ide u 40-50 fpsa.
Probao sam instalirati Omega drivere, ali osim lošije kvalitete slike nisam dobio ništa.
Inače kartica je u osnovi X1600, znači 12 pixel shadera, 5 vertex, taktovi 425 core, 800 memorija.


Zvučnici:

Začudo dosta su solidni, normalno ukoliko nemate visoka očekivanja, duboki tonovi su nepostojeći, a locirani su sa strane tipkovnice.
Dosta su glasni, no kvaliteteta ima opada proporcionalno glasnoći.
Iznad tipkovnice se nalaze 3 tipke: mute, te "'-" i "+" volume.
Također model posjeduje i mikrofon koji sam otkrio tek kasnije jer nigdje nije označen.


Performanse:

Do sada sam igrao Warcraft 3 i malo COD2.
War3 se loada brze nego na prijateljevom A64 na 2.4GHz i P4 Prescottu na 3.2GHz HT.

Everest daje rezultate za otprilike 50% bolje nego na A64 3200+.
Super PI 1M - 30s, s tim da je vise-manje sve na stock (na bateriji iako mislim da to nema neke velike veze).
2M - 1m15s
3DMark 2006 (1280x1024, default):


Temperatura i buka:

U sredini laptopa s donje stane nalazi se otvor za ventilator, a s lijeve strane izlaz za topli zrak.
Temperature se kreću od 45-46 do 55-56 za CPU, oko 40 matične i 35-40 stupnjeva hard diska.
Moram napomenuti da je to u neklimatiziranom prostoru na relativno visokim temperaturama zraka.
Ventilator je upaljen većinu vremena, dok mu brzina vrtnje varira ovisno o tome što se radi.
Za neko browsanje/slušanje muzike je dosta tih, dok za za vrijeme igranja naravno pojača brzina vrtnje, a s tim i buka.
No nikad ne postaje glasan ili neugodno bučan.

Preko ATI control panela se mogu određivati taktovi grafičke ovisno o izvoru napajanja.

Laptop se nikad ne ugrije toliko da postane neugodno vruć, a kad se koristi na bateriji tek je "mlak".


Tipkovnica, touchpad, trakpoint:

HP NW8440 dolazi s 3 kontrolna mehanizma:
Tipkovnica: odlična, dobar hod tipki, izvrsne tvrdoće, najbolji layout viđen do sada.
Touchpad: dobre veličine, precizan, 3 gumirana botuna, vertikalni scroll zone.
Trackpoint: Plave boje, precizan, moguće namjestiti da reagira kao lijevi klik kad ga lagano pritisnemo, možda malo premalena "gljiva" (draža mi je ona s thinkpadova), no može se zamjeniti s thinkpadovim.

Synaptics-ov softver daje mogućnost detaljnih konfiguriranja svih mogućih postavki vezanih uz touchpad/trackpoint.

Tipkovnica ima sloj mylara ispod koji bi u slučaju proljevanja tipkovnice trebao zadržati tekućinu od izlijevanja u unutrašnjost, a u BIOSU se može promjeniti pozicija Fn i ctrl-a (za one navikle na old school stil).

Zamjerka: Enter je izveden u jednom redu, je da je dovoljno velik, ali bi mi bio draži klasični enter.


Portovi:

S lijeve strane od lcd-a prema rubu se nalaze: Kensington, Ethernet (Broadcom 1 Gbit), modem (Agere Systems), S-Video, firewire, usb 2.0, SD/SC utor i PCMCIA.
Desno: serijski, 2x usb 2.0, mikrofon, audio out.
Nazad: AC priključak
Ispod: Docking station, travel battery.


Wireless:

Ovaj model sadrži intel pro/wireless adapter 3945 802.11a/b/g i Bluetooth modul.
Prebacivanje fileova s prijateljeve nokie radi bez problema, a wireless ima dosta solidan domet, iako nema konektor za vanjsku antenu.
Obavezno instalirati Intelov wireless utility za razliku od onog smeća koji dolazi s windowsima.


Baterija:

S ovim modelom dolazi 8 čelijska baterija koja popuni skoro cijeli zadnji dio, ali ne strši van laptopa (za razliku od 9-čelijske od T60ke).
U laganom radu traje oko 4h s uključenim wirelessom i ambientalnim senzorom osvjetljenja.
Moguće ga je nadograditi s putnom baterijom koja se priključuje od ispod, te obećava trajanje baterije od 8h.


Softver:

Laptop dolazi s predinstaliranim Windowsima XP Professional SP2 na disku.
Pri prvom bootanju treba malo vremena dok se sve postavi, a nakon toga kreira se recovery particija na disku te u slučaju bilo kakvih problema može se vratiti na originalno stanje.
U paketu dolazi dosta HP-ovog softvera s posebnim naglaskom na sigurnost (credential manager, tpm, protect tools security manager...), Sonic (za snimanje medija) i sl.
Također ima vrlo malo bloatwarea (google toolbar).


Sigurnost:

Postoje različite metode zaštite: razni BIOS passwordi, trusted platform module, čitač otiska prsta (do 10 otisaka), smart card (za razne transakcije), tpm ima mogućnost korištenja tokena i sl...
U svakom slučaju i više nego što treba


Zaključak:

HP Compaq NW 8440 je izvrstan laptop, odlične kvalitete izrade s svim zamislivim dodacima, moćnom grafikom za cad/cam aplikacije, na kojoj se može opet igrati.
Procesor je iznimno moćan (praktički isti kao i core2duo samo bez 64bitnih instrukcija).
P.S. Sve ove karakteristike vrijede i za HP NC8430 (ES591EA), s razlikom grafičke kartice (X1600) i 1 godine garancije (vs. 3 god. u ovom modelu).


Za:
- izvrsna kvaliteta izrade
- odlične performanse (za igru i rad, naravno ako gledamo u svijetu prijenosnih računala)
- vrlo dobar ekran
- 3 godine standardne garancije
- relativno hladan rad (s obrzirom na ugrađene komponente)
- izvrsno trajanje baterije
- odlična tipkovnica
- trackpoint i touchpad
- serijski port

Protiv:
- tipka enter izvedena u jednom redu
- pozicija audio outa
- malo tiskanih uputa



P.P.S. Sutra dolazi jos slika

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 19.09.2006. u 13:21.
Mar je offline   Reply With Quote