View Single Post
Staro 06.03.2018., 21:35   #22
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Kupi neki jeftinjara SAS kontroler sa e-baya, i gotova prica....
Sve ostalo je preskupo/neisplativo za te diskove.
ne kupujem za sebe... da jesam vjerojatno bi gleda neki od tih LSI kontrolera 2xSAS, efektivno 8xSATA i problem rijesen... ali, ne kupujem za sebe...

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
zasto to mislis? ja i dalje u nasu imam 6x146gb diskova i ne fali mi mjesta
kolicina prostora je individualna... meni osobno bi to bilo premalo jer imam masu fotografija i videa koje triba sigurno pohranit...

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tehnološki, više 1TB diskova daje puno bolje performanse i imaju puno bolju redundanciju s manjim gubitkom ukupnog kapaciteta od velikih diskova.
Obzirom da je u pitanju i virtuala, više NAS korisnika i slično to je puno bolja solucija od jednog diska ili dva u mirroru.
No, zato agregacija košta. Bilo što "pametnije" više i vrijedi.
tom mislju sam se prvobitno vodia - bolje jedan veci NAS nego dva mala, ali ispada da je racunica neumoljiva... nisam ni racuna uzimat neke posebne kontrolere vec na postojece s maticne (do 6 SATA) dodat cijenom povoljni 4-port kontroler. I onda ides trazit takvog, i ispada da ga prakticki na nasem trzistu NEMA. najvise sto ima je 2-port ili onaj lycom s 10 portova za kojeg nitko nista ne moze rec, niti ima kakvih reviewa, a i taj kosta ko neka s.1151 maticna ploca.
jos jedna stvar je limitirajuca kod agregacije - brzina same mreze. kod nas je sve na gigabitnoj brzini, tako da vec 3-4 diska u raid5 ili zfs1 bi trebala moc "zasitit" taj link. uz malo bolju plocu, 2x1Gb/s, link aggregation, mogu dobit u najbolju ruku duplo. tako da mislim da bi ovdje najmanje osjetia brzinu. osim ako opet ne posegnem za 10G rjesenjima i point2point linkovima.
uglavnom, skup sport ako se zeli radit na nekoj visoj razini.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Slažem se s Iggyem, a na sve bih dodao i da rebuild RAID polja s 1 TB diskovima traje kraće nego s većim diskovima. Na lošijim kontrolerima možeš očekivati 1-2 dana za 1 TB pa sad računaj koliko bi bilo s recimo 4, 8 ili više TB.
to vrijeme rebuilda nije toliko kriticno jer ako se problemi i pojave, lako je izvuc mrezni kabel i pustit ga koliko triba. veci je problem u samom gubitku prostora (u postotku), jer prakticki za 3x4GB imam efektivno 8GB ili 66% (raid5), dok za 12x1GB imam cistih 10GB (raid6) ili 83% kapaciteta u dvostruku bolju redundanciju.
wifi je offline   Reply With Quote