View Single Post
Staro 16.04.2011., 14:48   #19
RiSbO
Premium
Moj komp
 
RiSbO's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 253
UPDATE *
Evo upravo jučer završio NAS. nažalost nisam išao u izradu kučišta. trebao sam uzeti onaj fractal ali kod nas dolazi tek u 11 mjesecu.

Moj NAS se sastoji od 6 diskova, Gigabyte GA-D525Tud D525 @ 1.80GHz, 2gb RAM-a i dodatnim SATA PCI kontrolerom.



Razlog uzimanja GA-D525Tud je bio 4 sata port-a. Jedina zamjerka ovoj ploči je to šta ima mali ventilator na CPU-u koji se dosta čuje. Nadam se da ću ga uskoro zamijeniti nekom kombinacijom sa 120mm

OS koji se vrti NAS je instaliran FREENAS 0.7.2 Sabanda (revision 5543) koji je zapravo distribucija FREEBSD-a. Sada već ima za skinuti verzija 8 RC4 ali nisam htio experimentirati. Jedini problem koji sam imao je bio taj da FREENAS nije podržava trenutnu mrežnu karticu, već je bilo potrebno "instalirati" dodatne drivere. Sama izrada RAID polja u FreeNAS-u je jednostavna.
Dodaju se diskovi, definira se RAID polje (RAID,ZFS), formatira se polje, mount-a i napravi se share..

3x 2tb WD green u RAID0 polju.On mi služi za špajzu, filmovi igrice i sl...
3 x 500 gb WD Blue u RAID5 polju. Na njemu stavljam sve stvari koji su mi bitne, fotke i backup-e

Odlučio sam se uzeti Antec 100 kučište. Nije bilo skupo i ima 6 3.5" mjesta za diskove. naprijed se mogu postaviti 2 x 120 mm ventove koji ne dolaze sa kučištem...

Diskovi se ne griju više od 34 C s obzirom da su hlađena sa 2 120 mm ventilatora na 900 rpm

Transfer podata je do 55 - 65 MB/s na Gigabitnom switch-u
Opterećenje prilikom kopiranja sa NAS-a i na njega

Brzo se popunilo

E evo ga ispod stola


Još par slikica
RiSbO je offline   Reply With Quote