View Single Post
Staro 04.12.2010., 00:02   #84
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Ne razumijem nažalost što točno misliš pod koji SQL traži, vidim da na site-u piše:

  • Microsoft SQL server
  • Oracle SQL serve
Vjerujem da to nije odgovor na tvoje pitanje, znam da aplikacija sama košta dosta, (radi se o nekoliko desetaka tisuća kuna), a da su provideri nudili hardverska rješenja bazirana na Dellovom PowerEdge T110 serveru sa 4gb rama, 2 x 250gb hdd-ovima i Xeonu X3220, u sprezi sa Windows Server 2008 Standard OS-om sa 10 CAL-ova (paket od 5 za 4 radne stanice i 1 server, te dodatnih 5 valjda za vanjska računala koja bi se tu i tamo spojila preko mreže, barem pretpostavljam). Za radne stanice ponuđen je Dell Desktop 380 sa Windows licencom, neznam koji Win je u ovom slučaju.
Obzirom da se sve sa nabrojanim harverom i njihovim uslugama povezivanja, instalacijama itd. već opako bliži šesteroznamenkastoj cifri, volio bih uštediti na hardveru, obzirom da mislim da je ponuđeno overkill, i da možda možemo tu uštedit koju kunu na kvalitetan način.

Obzirom da sam sa serverima i onima što uz njih ide ne na vi, već na oni, molio sam za par praktičnih savjeta od forumaša koji imaju bar malo ili bar puno iskustva, jer je to u svakom slučaju puno više nego što ga imam sam.
Obzirom da je moja šefica zapela to realizirat što prije, jednostavno ne stignem pročitat pola interneta da nađem kakvu kvalitetniju smjerčugu.

Što se tiče problematike samog servera pak, bez obzira na našu finalnu odluku, sad me baš zanima čisto iz znatiželje, kako bi se moj složenac iz jednog od gornjih postova snašao u ulozi servera, te kakve bi njegove performase i pouzdanost bile u slučaju poput našeg.
Imao sam prilike vidjeti da čak i neke hosting tvrtke koriste servere slično složene, pa me to stalno kopka.

Imam varijantu uzeti 2 - 3 godine rabljeni Dell PowerEdge 2950 sa 1,6GHz Xeon Quad core procesorom, 2gb rama, 6 x 73gb SAS Fujitsu diskovljem i dvostrukim 750W napajanjem za nešto malo veće novce nego što bi koštao moj složenac, ali me brine to što je rabljen...
Može li netko reći kakav je to stroj, kako bi se snašao u ulozi za koju ga trebam te koje su mu prednosti a koje mane naspram recimo, onakvog složenca?
Također, neznam koliki je problem što je u formatu za ormar? Može li se on u takvom formatu uopće koristiti smješten u uredu? Koliko je glasna takva spravica? Može li se sve na njega normalno spojiti kao i na normalnom kompu, bez da je u ormaru? Mislim na struju, grafu, periferiju, mrežu... (nisam tako nešto nažalost imao u rukama, pa neznam...)

Hvala unaprijed.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote