View Single Post
Staro 26.11.2019., 07:29   #63
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
sakomako

To što se pojedinci ponekad raduju gore linkanom je u stvari žalosna i surova stvarnost.

A čemu se ti raduješ?
Flat tarifi koja jedina danas ima smisla.

Ako 4K spot od 3 minute ima cca 1 GB, 1 sat je 20 GB. Ako gledaš neki striming servis u prosjeku određeno vrijeme što je individualno za svakoga, probaj izračunati količinu podataka potrošenih za jedan mjesec pa sam zaključi koliki bi trebali biti limiti prije spuštanja brzine.

Sjeti se Netflixa i ostalih servisa. Ljudi slušaju i gledaju videospotove u pozadini a sve to jede promet.

Nekada su se naplaćivali MB, pa se prešlo na GB, a u principu zbog količine podataka i veće kvalitete slike i zvuka danas bi normalno bilo da se radi o TB prometa na mjesec. Recimo za početak 3 TB s tendencijom rasta kroz godine na 5 TB po korisniku mjesečno. Ne mora biti flat ali mora biti neka realna količina transfera na mjesec koja pokriva današnje usluge na netu.

Razmisli samo o tome da porastom brzina ljudi biraju sadržaje veće rezolucije i kvalitete pa limit od 200 GB ispucaš za manje od 10 sati. Pogledaj samo veličine nekih serija na Netflixu, 8 epizoda nekada ide i preko 200 GB, a to je cca 8 sati materijala.

Dakle ne možeš očekivati da standardi od prije par godina što se tiče prometa danas zadovoljavaju potrebe korisnika, a jedino realno riješenje za ubuduće je FLAT bez smanjenja brzine, jer onda takvom korisiku sa smanjenom brzinom je internet beskoristan i upitaš se čemu onda nove tehnologije i brzine?

U početku kada sam prešao na optiku i FLAT znao sam otići i do 5 TB na mjesec, naravno da je to bilo kratko vrijeme, no opet vidim po sebi da 2 TB se potroši bez nekog većeg problema. Probaj samo izračunati promet IPTV za Full HD a ima i kanala sa pravom 4K rezolucijom. Dakle normalno gledanje TV.

I onda zakljući sam da ovih 200 GB sa ovom brzinom nije ništa, jer možeš to odmah pomnožiti brojem 10 i to danas, a dolazi iza čoška 8K i u najavi 16K.

Ista stvar je i sa količinom GB za današnje igre, koje su nekada bile 1 MB, pa je to naraslo danas na GB, a sve se to skida direktno sa neta i servisa koji nude takve usluge. Dake brzine rastu a sa time i količina podataka za određene usluge, tako da bez flat tarife neke usluge niti nemaju smisla.

S druge strane i država npr. danas traži slanje projekata u e-obliku s ograničenjem pojedinog fajla na 100 MB što je glupo jer samo ljudima oduzima radi toga vrijeme, jer nije danas problem prebaciti 1 TB s ovim brzinama, a obzirom na zahtijevanu kvalitetu materijala za neke projekte (skenirane karte, nacrti i slično) nije uopće problem napucati silne GB.

Pogledaj si i situaciju u medicini gdje se sve češće koriste slike i video materijali visoke rezolucije, a sve se to danas dostavlja preko mreže i zaključi sam koji je trend i standard za ubuduće, a nekima je to već i danas.


Optčka veza i 5G mreža a uz to i flat tarifa pomalo postaje standard. Kada se to sve postavi i kapacitira to ima svoju cijenu, ali daleko manju od npr. bakrene parice koja se kod nas još uvijek obilato koristi iako je to debelo zastarjela i preskupa tehnologija za današnje namjene i kod koje se još negdje naplaćuje i promet a na to su nas naučile telekom kompanije iako ti na optici pojedeš teoretski mjesečni promet na bakru za par sati i imaš FLAT, a ovome na bakru naplaćuju promet i dalje. Sličnu stvar imaš i na 5G mobilnoj mreži u usporedbi sa mobilnim mrežama starije generacije gdje se naplaćivao i naplaćuje svaki MB prometa.


200 GB izgleda impozantno, no kada gledaš u odnosu na brzinu, to je malo i skoro ništa.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 26.11.2019. u 07:34.
sakomako je offline   Reply With Quote