View Single Post
Staro 09.02.2012., 22:06   #107
wiseman
Premium
Moj komp
 
wiseman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: SL/ZG
Postovi: 445
Evo da vas obavijestim da sam se sinoć malo pozabavio problemom pištanja u napajanju
Kako sam bio uvjeren da pišti neka od zavojnica, došao sam na briljantnu ideju da zavojnice premažem epoxy ljepilom
Prije samog zahvata odlučio sam provjerit u kojoj od njih je točno problem. Otvorio sam poklopac s ventilatorom, zakočio ga i spojio na računalo te isto upalio. Cviljenje je počelo, a ja sam metodom pritiskanja zavojnica pomoću plastičnog štapića krenuo redom. Tako sam došao i do zadnje zavojnice, a pištanje nije nestalo niti u jednom trenutku. Zatim sam pritiskao transformatore - ništa. Dalje je usljedilo mahnito pritiskanje, kuckanje itd. svega do čega se dalo doć i opet ništa
Ozlojađen sam krenuo odspajati kablove i kad sam odspojio mrežno napajanje 230V AC nasta muk. Barem sam ja tako pomislio, no prevario sam se. Iz napajanje potpuno iskopčanog iz svega začu se tiho piskutanje
Uzeo sam ga u naručje i počeo osluškivati. Potrajalo je to minut-dva i taman kad sam se koncentrirao - prestade! Spojih ga ponovno na 230V~ i evo ga opet - pišti potiho. Ponavljao sam postupak tako nekoliko puta, osluškivao, ali bezuspješno. Nisam mogao locirat "pjevača", ko u lošem audio sustavu
Na kraju sam odustao, ali ne i od epoxy premaza. Nek se nađe za svaki slučaj da ne bi kasnije i to počelo cvrčat
Zavojnice su sad ko kamen i nikud ne mrdaju.

Na kraju sam došao do sljedećeg zaključka. Pišti kondenzator, vjerojatno film kondenzator. Negdje u primaru jer nije bilo potrebe uključivat napajanje da bi se taj kondenzator nabio, a i činilo mi se da baš iz tog dijela pištanje dolazi.
Eto, neki drugi put kad budem raspoložen i kad budem imao lemilicu pri ruci, možda priča dobije i sretan svršetak
wiseman je offline   Reply With Quote