View Single Post
Staro 24.05.2015., 03:53   #111
Mr. Nice
Premium
 
Mr. Nice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Nije mi baš jasan taj "dodatni vod za jače potrošaće", ali kod nulovanja se može ugraditi FID sklopka tako da na "dolazu" FID nulu spojiš na nulu, i istu tu nulu spojiš na uzemljenje koje bi trebalo biti ukopano oko kuće zgrade. Dakle govorim o "dolaznoj" strani FID sklopke. "Odlaznu" stranu spajaš normalno kao da imaš uzemljenje, tj na instalaciji moraš razdvojiti vodove od nule i uzemljenja. Kada imaš FID i ako spojiš nulu i uzemljenje ona će izbaciti ako je ikakav potrošać uključen, zbog razlike potencijala između nule i uzemljenja (što "mjeri" FID sklopka i to I je njezina uloga).
Možda zvući zbunjujuće, ali da ti nacrtam, bilo bi prosto ko pasulj.
A što se tiće "nulovanje" VS "FID" - nikako nije isto ...
Vrijeme reakcije / izbacivanja- da ne razlažem dalje ...

Postoji razlog zašto se stavljaju 0.5/0.3 A u stanove i 0.05 A u kupaone zasebno.
Ne da mi se raspisivati formule...
Ovo što sam naveo prolazi sve nove ateste i mjerenja koja zahtjeva HEP kod prikjučaka i nije DIY riješenej sa jubita.

Ako imaš pitanja, pitaj ...

EDIT:
Ako imaš 3 žice do svake utičnice treba samo prespojiti instalaciju i ugraditi FID sklopku. Nije neki trošak i nemoj uzeti najjeftiniju sklopku (da ne reklamiram brandove).
Shuko = monifazna utičnica = 3 žice (L/N/0), brkamo malo pojmove.
Trofazna=5 žica (3xL+N+0).
Dvofazna (što sam znao čuti) ne postoji.Postoji nešto sl. u zasebnim situacijama što kućni korisnik neće nikada koristiti.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Mr. Nice. 24.05.2015. u 04:01.
Mr. Nice je offline   Reply With Quote