View Single Post
Staro 28.02.2024., 21:04   #1294
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ovo mi je iduća tema za razraditi na temu ytonga nakon što riješim tv, ovo mi je pomoglo hvala.

Treba bi napraviti obodni zidić koji fali u etažiranju između kuća u nizu. Znači cca 40cm visine sukladno drugima već napravljenima i 3m duljine na kojeg bi išla ograda od cca 1.5m visine.
Pošto već ima ploča, estrih zbog pada i pločice mislio sam iduće napraviti:
- dijamantom izrezat pločice i razbiti estrih do ploče
- usidriti šipke 8mm u ploču i u nasuprotne zidove
- složiti ytong 20cm blokove i u njima rupu od 25mm (25mm jer imam takvo svrdlo negdje) da ih nataknem na ankere i zapunim rupe betonom.
- u taj prvi red, sukladno uputama za zidanje parapetnog zida ytongom, izdubiti za položiti šipku od 8mm u duljini od 3 metra i zapuniti mortom
- staklena mrežica i dvije ruke ljepila prije završne žbuke

Može li to držati ogradu od 1.5m visine koja se hvata na već postojeće ograde na suprotnim stranama?
Ako zidaš Ytongom, onda bi ja zidao direkt na pločice jer je lagan i nije opterećenje na estrih ili pločice. Tako ti je možda i najjednostavnije i kao što fanatik kaže, samo stavi bočne ankere i to je to.
Ne treba ti malter ni beton, koristi Ytong fix n202 za zidanje i armiranje, kasnije staviš mrežicu i gore fasadni kutnik da se lijepo poravna rub te neko ljepilo za armiranje tipa Rofix 622 ili Unistar još bolje je on ima lijepu granulaciju pa to samo prebojaš po želji i izgleda super. Jedna vreća ti je dovoljna.


Bolja varijanta je betonski zidić. Šaluješ sa daskama ili još bolje oplatama, staviš mrežu Q188, svakih pola metra ubuši šipku 10mm u visini zida i na krajevima spojiš sa šipkom (ankerima) mrežu.

Na to možeš staviti što god želiš, utiplati ogradu ili što god.

Za ytong bi morao naliti vijenac na vrh jer nećeš valjda ogradu fiksirati direkt na ytong, a u tom slučaju ti ne odgovara visina jer vijenac treba biti 10cm.
Osim toga, po PS-u trebao bi naliti jedan serklaž u sredini zida pa kad sve to ubrojiš, betonski zid je najkvalitetnije rješenje.

Prije zidanja stavi neku podložnu hidroizolaciju (bilo foliju, ljepenku ili traku) da ti zid ne vuče vlagu jer će kasnije otpadati boja ili žbuka.

Također, armaturna mrežica bi trebala prelaziti na stari dio na koji spajaš taj zid barem 10cm jer će ti inače pucati na spoju između starog i novog zida.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 28.02.2024. u 21:47.
Mar je offline   Reply With Quote