View Single Post
Staro 15.01.2012., 23:05   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Silent PC-How to?

Ova tema je zamisljena kao mjesto di ce se skupljati članovi kojiima je osim najnovijeg i najbržeg hardwarea, zadnjeg softwarea i maximalnih clockova, tisina računala jedna od najbitnijih stvari. Znači tema je za razmjenu iskustava vezanih uz tiha računala, ili kako čujno računalo učinit nečujnim
Naravno, svima je jasno da ce se nesto morat žrtvovat za tu tišinu, i to je obično par °C veca temperatura, ali naravno opet u nekim normalnim granicama. Ruku na srce, meni je tak svejedno jel proc na 34°C ili na 40°C, sve je to unutar nekog normalnog raspona, ali ako hoću držati proc na 34°C onda se vent mora brze vrtiti i samim tim biti bučniji, a to ne zelimo.

Usput sam napravio mini guide-a za preobrazbu glasnog računala u tiho.


Dali ste svu ušteđevinu, posudili nove od svih prijatelja, čekali pojedine komponente par tjedana ali sve je to gotovo, jer vas novi komp je kod vas. Sve super radi, imate SSD pa ste jos u šoku kak windowsi lete, u benčmarcima komp rastura, ali primjetili ste da naveče čujete komp. Znači kad je oko vas tisina, čujete zvukove koji vas smetaju, odnosno ne želite ih slušati.
Postupak je vrlo jednostavan, otvorite kućište i dok komp radi, probate utvrditi koji vent je najglasniji. Ako vam to neuspije iz prve, sljedeci korak je postupno zaustavljanje ventilatora prstima i zaključivanja koji je najglasniji. Prikom primjene ove metaode treba biti oprezan, odnosno paziti na prste/nokte. Kad otkrijete najglasniji izvor buke, sredite ga i krećete na sljedeći. Na kraju dolazite do diska
Pa krenimo redom:

VGA
Po mom iskustvu najglasniji obično bude ventilator na grafičkoji, jer su riješenja na VGA poprilično loša (mali ventovi na 5k rpm).
Najkvalitetenije rijesenje je nabava aftermarket VGA coolera, a na njega se onda stavi neki normalan vent na normalnom broju okretaja i dobijete ultratihu grafu sa normalnim temperaturama. Naravno taj zahvat kosta, a neka jeftinija rješenja su smanjenje broja okretaja venta(nepreporučljivo), grunfanje nekog stock CPU coolera, ili zamjena grafe za neku tišu. Pravo riješenje je pasivna grafa, ali nema bas puno (pogotovo ovih jačih) modela, tak da je izbor sužen.

CPU
Druga stvar je CPU, stock cooler nije neka sreca, treba gledat neki kvalitetni aftermarket, po mogućnosti sa 12 cm ventom, tak da se brzina moze maximalno spustit, a opet da se proc ne prokuhava.

PSU
Napajanje isto moze biti problem, ali vecina danasnjih kvalitetnih i dobro ocjenjenih napajanja su poprpilično tiha, iako s vremena na vrijeme naletim na napajnje u kojem je 12 cm vent koji se konstantno vrti na 2000 okr/min i to izaziva popriličnu buku, tak da tu treba mjenjat napajanje ili jednostavno zamjeniti vent ako je on prozujao. Ovim napajanjima koja imaju vent konstantno na 2000 okr pomaze jedino vent spojiti negdje van napajanja (mbo, molex) i tako mu smanjiti broj okretaja, a samim tim i glasnoću. Pravo riješenje je fanless napajanje, ona su dosta skuplja, ali eto, proizvode 0 dB 



CASE+Vents


Izbor silent casea je danas nažalost poprilično los, proizvođači su se vise okrenuli gamerima i vodenim hlađenjima nego tihim računalima. To je razumljivo, jer su oni veca interesna skupina.
Od spomena vrijednih kućišta tu su CM Silencio, Fractal Define XL i Antec Solo2. Ostalo ili ima previse perforacija ili previse rupa/ventova i u takvom kućištu je dosta tesko postic zadovoljavajući rezultat.
Naravno rezultat se moze popravit zatvaranjem nepotrebnih rupa gumom/spuzvom/pjenom ili nekim materijalom koji će efikasno upit buku.

Sto se tiče ventilatora, po meni je na caseu dovoljno dva venta. Jedan na upuh i jedan na ispuh. Ostale sve rupe zatvorit i vec tu se ima popriličan propuh u case-u. Naravno intake se stavlja negdje dolje/nize, a ispuh negdje gore/više(obično je na stražnjoj strani casea)
Ovisno s koliko se novaca raspolaže, treba kupit kvalitetne ventove, sa kvalitetnim lezajevima. Naravno kod kavlitetnih ventilatora se očekuje da su protok/buka na visokom nivou. Odlična stvar za ventove su silikonski pinovi umjesto šarafa, vibracije se poprilično smanje, sto u konačnici daje tise racunalo. Tu je onda jos i potenciometar za sve ventove, tako da mozete kontrolirat brzinu vrtnje, a samim tim i buku.
Zadnji korak je oblaganje cijele unutrasnjosti kućišta nekim noise absorberom.

HDD
Iako smo u vec debelo u eri SSD-ova, klasični hdd je jos uvijek nasa stvarnost i kao takav pokazao se kao najveći problem u noiseless računalu.
To je iz razloga sto se disk vrti i tako se stvaraju vibracije i buka. Manji dio toga se moze umanjiti smanjivanjem AAM-a, ali opet veci dio problema ostaje. Za sad (dok ne dodju jeftini SSD-ovi od 1Tb) se to rjesava tako sto se diskove izolira od kućišta, tako da se vibracije ne prenose na kućište. Obično se to radi tako da diskovi idu na neku gumu/spužvu ili neki peti materijal koji dobro upija vibracije, odnosno ne prenosi ih na kućište. Postoje disk silenceri,(1, 2) ali eto ja jos nisam uspio nać nesto sto bi mene zadovoljilo, pa sam smislio svoj, prikazat cu ga poslije.

Ovo bi bilo onako ugrubo i na brzinu. Ima tu jos dosta sitnih detalja, kojih cemo se dotaknut raspravama u ovoj temi.
Trenutno radim na svom projektu, sutra ga budem poslikao, iako je tek na pola puta do gotovog, te stavio tu.

LP
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote