View Single Post
Staro 12.09.2020., 17:52   #385
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Wifi na ruteru mi nije bitan jer nisam ni mislio pokriti wifi signal za sve stanove s jednim uredajem, niti sam pitao savjet za wifi jer je sve pokriveno zicom. Znaci kao sto sam naveo u prvom postu, zanima me odvajanje mreže i malo pametnija kontrola bandwidtha po mreži.
Uzmeš bilo koji router od mikrotika, tipa hex, hex s,hap ac2, hap ac3 i sl. što ti već zadovoljava potrebe po broju portova i brzini interneta, wifi, ne wifi. Po snazi ja bi išao na RB4011iGS+RM, ako wifi već netreba. Stranice od mikrotika, pogledaj malo test results za router, vidi da ti 25 simple queues test pokriva izlaznu wan brzinu.
Jedan port ti je wan izlaz. Ostali svaki port jedan stan dodijeliš jednu mrežu i pripadajuću ip adresu. Simple queues, svakoj mreži dodijeliš bandwith i ćao bao. Blem riješen.
Difoltne rute i vozi.
Tipa, imaš 200/50, složiš da recimo 5 stanova svaki dobije preko porta 40/10 u 5 min.
Stan jedan nek bude 192.168.1.0/24, drugi 192.168.2.0/24 itd.
Iza toga svatko nek si radi što oće, ap, wifi, switch. Kako god.
Ne moraš im ni cijelu mrežu dodijelit, moš napravit ptp linkove pa nek si sami slažu dhcp ako imaju svoju opremu iza.
Ostaje pitanje ako nekome treba kakav nat i sl. Al sve se to riješi.
Sad kako bi priča izgledala na openwrt i sl, neznam. Nisam se davno igrao s time.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote