View Single Post
Staro 10.01.2021., 22:20   #43
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pošto najpopularniji Viber i WhatsApp sve više idu u krivom smjeru, bilo zbog reklama ili zbog drugih stvari, zanima me što PCEkspertovci koriste?

Kod mene je Viber najviše zastupljen kod kontakata iz Hrvatske dok je WhatsApp za sve izvan Hrvatske. Tako nekako se poklopilo. Kod vas?

Dakle, Telegram, Signal ili nešto treće i zašto? Telegram je po nekoj mojoj procjeni sljedeća najzastupljenija aplikacija, a za Signal sam radi open sourcea.

Hvala na sudjelovanju u raspravi.
Drago mi je da si pokrenuo ovu temu, jer smatram da trebaju postojati aplikacije za komunikaciju koje još poštuju privatnost svojih korisnika, pogotovo jer je takvih sve manje i manje. Em što zbog pritiska raznoraznih zakonskih tijela, em šta zbog preprodaje informacija, i tome sl.

Općenito se krećemo ka budućnosti koja me pomalo zabrinjava. Žalosno je da uopće moramo raspravljati o ljudskim pravima na privatnost, no eto. Tehnološki napredak i plutokracija su nas doveli tu gdje jesmo, a jedno bez drugog nije moglo.

99.9% komunikacije mi je bilo preko Whatsappa, no znao sam onaj dan kad su najavili prodaju Facebooku da je samo pitanje vremena kad će i on postati prošlost (za mene).

Osobno ne podržavam takav način poslovanja. Malo po malo izgrade bazu korisnika i onda malo po malo počnu okretati ploču i zlorabiti svoju moć.

Kad kažem ljudima "gasim Whatsapp i prelazim na Signal", prva reakcija je ismijavanje i podrugivanje, kao "šta si umislio, da si snowden? Ko da imaš šta za skrivat..."

Ironično, upravo Snowden i Elon Musk su zbog svega ovoga i preporučili ljudima da od*ebu Whatsapp i pređu na Signal.

Kad im kažem - nije stvar u tome imam li šta skrivati ili ne (nemam), nego je stvar u tome da ja osobno smatram kako su počeli prelaziti granicu, i da im to želim dati do znanja tako da neću kliknit na "Agree" 8.2.2021 kada bude zadnji dan za odluku, već ću preći na Signal.


Ljudi ni ne shvaćaju da je to meni problem koji bih rađe izbjegao. Pa 99% komunikacije mi je preko Whatsappa koju ja sada moram odjednom prekinit, i to nije mala odluka, ali s druge strane, preživit ću i bez Whatsappa, a njegovu prazninu će upotpuniti Signal. Bitni ljudi će biti obaviješteni, tko želi instalirati Signal dobrodošao je, tko ne želi, može me dobiti putem SMS-a i pozivom.

Jednostavno sam mišljenja da treba stvoriti otpor prema takvom ponašanju, a sada nam se pruža jedinstvena prilika. Uz nas su i Snowden i Musk, kud ćeš bolje. Malo po malo će ljudi možda i početi razmišljati svojom glavom. Vjerojatno se neće svi odmah prebaciti, ali možda ih ovo barem potakne da razmisle malo o vrijednostima koje im se progresivno oduzimaju, iako im na prvu ne izgleda kao nešto bitno, u konačnici se obruč samo sve više steže, a prava sve više nestaju.

I da, znam da se ovo "ne odnosi" na EU, ali nije ni bitno. Danas se ne odnosi, sutra će već netko iz EU popustiti i dopustiti i kod nas. Meni je bitno poslati im poruku, bez obzira odnosile se te promjene na EU ili ne.


Viber ne koristim, Whatsapp ide u prošlost. Telegram mi ostaje za neke grupe koje pratim, a Signal za dopisivanje.

Također bih spomenuo i dvije alternative koje nas čekaju u skoroj budućnosti, meni osobno drage jer su bazirane na blockchainu (potpuno decentralizirani i enkriptirani messengeri), a to su Session i Hyper.

S obzirom da su decentralizirani, to znači da ne postoji glavni server(i) koji routaju poruke korisnika, već se enkriptirani fragmenti poruka putem blockchaina (tisuće kompjutera po cijelom svijetu, aka. mineri) prebacuju s točke A na točku B, tako da ne postoji centralno tijelo koje može "pasti".

Također ne ovise o vanjskom financiranju i oglasima, jer blockchain održavaju mineri koji za "rudarenje" svojim računalima bivaju plaćeni u kriptovalutama koje onda mogu prodati, drugim riječima, sustav ih nagrađuje da ga održavaju, i ono najbolje, to može bilo tko.

Malo po malo, ako damo i takvim tehnologijama šansu, mogli bismo iskoračiti u mnogo bolju (po nas) budućnost nego je trenutno imamo.

Neo-ST je offline