View Single Post
Staro 17.03.2011., 00:45   #25
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Citiraj:
Autor morbid_angel Pregled postova
Imam pitanje za vas koji preporučujete grafičke kartice tipa ATI HD, zar nebi bilo bolje uzeti neku pravu grafičku za CAD? Grafička koja i je namjenjena za rendering? Tipa Nvidia Quadro / FireGL?
Ovo o čemu ti pričaš (a posebno prije 4 godine) bi se prije odnosilo na preview/redraw, odnosno nekakav real-time shading pri samom crtanju (2D CAD) ili modeliranju (3D). I da, tu su "profi" kartice bile bolje ali obično se radi o istom hardveru (GPU) kao i na običnim, gamerskim karticama samo uz drukčije drivere i ono što je i najskuplje u cijeloj priči, support. Međutim, zadnjih par godine su i "obične" dovoljno moćne, a bilo je i par trikova moddanja običnih Radeona u FireGL, naravno, i dalje slabije od punokrvne FireGL kartice ali zato i 4-5 puta jeftinije.

Ako misliš na finalni rendering, većina render-enginea su još uvijek "CPU based" (Mental, VRay, FinalRender, FryRender, Maxwell ...), odnosno, koriste samo CPU (ili više njih, odnosno sve raspoložive jezgre). Tek zadnjih godinu, dvije se pojavljuju i GPU render-enginei kao što je Arion (Random Control, autori FryRendera), Octane ili pak Twinmotion koji opet imaju i drukčiji pristup (umjesto OpenGL-a, tu su Cuda i OpenCL razvojne platforme).

Uglavnom, uz današnju snagu "običnih" procesora (CPU ili GPU), čini mi se puno efikasnije uložiti u više njih (kompova i/ili grafičkih) nego slagati uber workstation sa profi grafičkom kao što se to radilo nekad.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote