View Single Post
Staro 17.08.2008., 23:08   #3
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Ovako, odmah da napomenem da ako se odlučiš flashati firmware-om JJ11 efektivno poništavaš garanciju (ako ju još imaš jer je to model star oko 2 godine). Efektivno u smislu da ako se nešto pokvari, a računalo i dalje prepoznaje pržu, vjerojatno ćeš moći flashati natrag na JL11 ili JL12 (i time "vratiti" garanciju), ali ako ode elektronika ili dođe do nekog drugog kvara koji onemogućuje flashanje - garancija bye-bye!

Što se samog firmware-a JJ11 tiče, treba napomenuti da se ne radi o moddanom firmware-u već o Hitachijevoj verziji firmware-a (dakle, uglavnom za japansko tržište gdje se HLDS pogoni prodaju pod Hitachi brandom (a ne LG kao kod nas). On donosi slijedeće prednosti:

1. UDMA4 umjesto UDMA2 (praktična prednost je vrlo malena jer 16x snimanje treba propusnost oko 22 MB/s, a to čak i UDMA2 pruža (33 MB/s). U praksi je veći burst rate i možda malo mirniji buffer. Za to ti treba i ATA66/100 kabel, a kao posljedica korištenja tog moda, lampica za aktivnost hard diska će ti blinkati i kad prža radi.
2. Hardverski temeljen automatski booktype setting - za razliku od JLxx firmware-a gdje se booktype setting obavlja odabirom opcije unutar softvera za snimanje (ako dotični softver podržava, naravno) i nakon restarta se vraća na default vrijednost (isključen), ovdje se DVD+R i DVD+R DL medijima automatski mijenja booktype u DVD-ROM. Za mene osobno vrlo značajna opcija.
3. Riplock single layer DVD-Video medija je 10x max (umjesto 4.8x max), a riplock double/dual layer DVD-Video medija je 8x max (umjesto 4.8x max). Isto značajna razlika, iako se riplock može i u potpunosti ukloniti programom MCSE.

Ja osobno koristim (tj. koristio sam jer sam se jučer prebacio na novu ploču koja podržava samo dva P-ATA uređaja) H10N JJ11 s uklonjenim riplockom. Narvno, na tebi je da odlučiš želiš li riskirati ili ne, ja sam samo nastojao objasniti što dobivaš/gubiš.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote