View Single Post
Staro 30.03.2023., 00:26   #9
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako ja dobro vidim, ta ploča podržava do 128 GB RAM-a, dobro da si dobio i tih 224 GB.
Zadnjih 10 i kusur godina ploce uglavnom ne podrzavaju nista, nego je to duznost procesora koji ima nekakav memorijski kontroler, a ploca bi trebala biti ispravno implementirana. To sto je QVL modula radjen u vrijeme godista kada je ploca izasla je u principu bezvrijedno. Pogledas li racunala koja sam naveo u "Moj komp" - sva sluzbeno podrzavaju tocno pola RAM-a nego sto trenutno imaju.

Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?
Nemoj ljutu travu na ljutu ranu...

Citiraj:
Vako, tri stvari mi padaju na pamet:
- povećaj SOC voltage - koliko se sjećam, to je voltaža IMC-a, možda ne dobiva dovoljno đusa da vrti svih 8 stickova. Ali dvaput provjeri koje su sigurne voltaže, da ne bi IMC otišao na vječna lovišta;
Vec odradjeno, kao i overvolting RAM-a i nekakvih jos tamo izdrkanih parametara. No game.

Citiraj:
- znam da si napisao da si stavio 3200 XMP profil, ali daj pogledaj da li ti je matična ispravno stavila voltažu memorije na 1,35V. Vjerojatno je, ali ziher je ziher;
Provjereno i u BIOS-u i na razini OS-a.

Citiraj:
- glupa metoda - ostavi dva sticka u matičnoj, podesi postavke, par reboota do windowsa. Ako sve radi ok, dodaj još dva sticka i ponovi proceduru. Ne pitaj kako i zašto, pojma nemam, ovo je čisti longshot.
Probano sa 4 i sa 6 modula. Nece. BTW, nisu Windowsi gore.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Obzirom da CPU ima onaj svoj (plastični) držač, dosta je da ga zajedno s mehanizmom koji ga podiže iz socketa samo provjeriš skupa s pinovima na ploči, pa ponovno spustiš i sve zategneš kak treba.
Je, je, vec je poslan dopis forumskim zrtvama da to naprave za mene. <3

Citiraj:
Ukoliko nakon toga i dalje ne prepoznaje sve module kak spada, onda je stvarno vrlo vjerojatno da nešto na relaciji ploča i(li) procesor ne radi, bilo tvornička greška, bilo općenito sfušano.
Nemoj...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote