View Single Post
Staro 26.04.2010., 19:05   #41
RaNz0
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb/Križevci
Postovi: 346
Vodič za K10stat

Napomena: Ovaj vodič koristite na vlastiti rizik, ne preuzimam odgovornost za štetu nastalu proizašlom korištenjem navedenog alata i ovog vodiča.

Software možete naći ovdje http://sites.google.com/site/k10stat/.

S obzirom na manjak objašnjenja za ovaj alat, nakon testiranja na vlastitoj koži, odlučio sam olakšati ostalim zainteresiranima za snižavanje radnog napona (čitaj: temperature) svog prijenosnika s uzavrelim AMD procesorom na Griffin platformi (ZM,RM,QL i SI), te nešto produžiti trajanje baterije.

Navodno alat radi sa svim navedenim procesorima, na 32/64bit XP/Vista/Windows7 operativnom. Provjereno, verzija 0.91 i 1.32 rade na Windows7 64bit s procesorom QL-60.

Uz K10stat ćete trebati neki alat za praćenje iskorištenosti procesora, tek toliko da bi znali radi li K10 stvarno onako kako ste zamislili, ili pak zbog nekog razloga trenutni "P-state" nije onaj koji bi trebao biti. Može poslužiti task manager iz windowsa, ili ako već koristite neki drugi, npr. meni je najdraži Process Explorer.
Nakon toga Vam treba nešto za praćenje temperature, kod mene je to Everest Ultimate 5.
Još sam koristio CPU-Z za podatke o procesoru i Orthos za testiranje stabilnosti.

Na početku rada K10 nam daje informacije o procesoru:



možemo koristiti i taj info, ali bolje je imati dodatnu mogućnost provjere.

Ono što nas zanima kod undervoltanja se nalazi pod karticom P-state (Power states).



RM i ZM procesori imaju 3 power stanja, a ostali 2.

FID - CPU množitelj - kod mobilnih procesora njegova promjena ne utječe na radni takt iako možda neki programi pokažu da se njegovom promjenom radni takt zaista promjenio.

DID - P-state procesora - njega trebamo mijenjati P0-0; P1-1; P2-2. Primjetit ćete da P0 znači najviši radni takt i napon, a P2 najniži.

up% - nam govori koliko procesor treba biti opterećen da bi se uključilo više power stanje.
down% - nam govori suprotno od up%, tj. na koliko se mora spustiti opterećenost CPU-a da bi se uključilo niže power stanje (imajte na umu da je to postotak od trenutnog power stanja, pa realno rasporedite postotke. Npr. ako imamo CPU 2GHz koji ima 2 power stanja, 1GHz i 2GHz, te stavimo up80% - down40% stanja će nam se stalno prebacivati jer je 80% od 1GHz isto ko i 40% od 2GHz)

O ostale 2 kartice (NB i debug) K10 alata se na netu ništa ne govori, a ja također nisam koristio za funkcionalnost programa, pa ako ne znate što radite, bolje ih nemojte dirati.

up(ms) i down(ms) nam govori koliko milisekundi treba da se promijeni stanje kad opterećenje dođe do zadanog. Ako postavimo manje vrijeme, tada će biti brža promjena stanja, ali je navodno nešto više zagrijavanje, nisam testirao.

Sad slijedi onaj dio zbog kojeg smo instalirali K10 i popratne programe, a to je namještanje najnižeg napona na kojem CPU radi stabilno. Ja sam to napravio tako da sam za P0 i P1 namjestio iste parametre (DID i napon), pa sam krenuo s testiranjem. Kad završite s testiranjem svakog pojedinog stanja, ne zaboravite namjestiti pripadajuće parametre za pojedino stanje.

Rezultati kod mene za QL-60 1.9GHz:
default napon za P0 1.10V, za P1 0.95V
najniži stabilni napon za P0 0.95V, za P1 0.90V (to je minimalni radni napon CPU-a i ne može se niže)
prije spuštanja napona su temp bile idle 55 stupnjeva i full load 95 stupnjeva, a sada su 45 i 70 stupnjeva.

Automatsko pokretanje kod windows startupa

ima jako dobro objašnjeno ovdje http://aspiregemstone.blogspot.com/2...processor.html

ukoliko nešto nije jasno, pitajte, pa ćemo naći odgovor

ovdje ima još jedan koristan članak o ovom programu, a moj vodič se bazira na ova dva navedena

http://www.hardwarecanucks.com/forum...ing-w-cnq.html

Zadnje izmijenjeno od: RaNz0. 26.04.2010. u 19:23.
RaNz0 je offline   Reply With Quote