View Single Post
Staro 11.08.2014., 23:17   #60
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor BalkanBoy Pregled postova
Naime, neznam ni sam zašto, ali izgleda da sam krenuo od kraja prema početku, tipično za nas dalmatince, hehe. Dakle upustio sam se u reballing, nabavio nekakvu opremicu ......
Kao što je netko i spomenuo, nema smisla na neispravnom laptopu radit reball ukoliko ne znaš u čemu je kvar, izgubiš 2-3 sata, na kraju opet ne radi, neznaš jesi li ti nešto zabrljao ili uopće nije problem u tome i sl... glupo..
Pa dobro, nisi jedini. Većina ih u biti tako počne jer reball je lakši dio posla, skoro da i nije potrebno imati nekakvo znanje jer to nije ništa drugo nego lemljenje. Ipak čini se da si brzo shvatio ono što sam i ja kada sam igrom slučaja se počeo baviti tim poslom.
Moj savjet bilo kome koji se upušta iole malo ozbiljnije u takve popravke je da prvo napravi diagnostiku a onda se upušta u popravak.
Ponajprije poradi sebe, ne vidim kako bi bilo kome takav popravak ako ga radi s kvalitetnim materijalom i alatom bio isplativ ako ga radi napamet po principu ako proradi dobro ako ne, jbg. Takav pristup košta vremena i novaca a ovaj jbg. bi se mogao često ponavljati.
A drugo je odgovornost prema tuđoj stvari, u ovom slučaju prijenoniku gdje nekakvi radovi na pamet mogu napraviti više štete nego koristi prema stranci odnosno vlasniku prijenosnika.
Na samom početku jasno, biti će više pogrešaka u diagnostici tokom vremena razumljivo manje. Bez grešaka, vjerujem, nikada.

Citiraj:
Kako, što, gdje? Puno upitnika oko glave? Znam da je to gradivo preopširno i presloženo da bi se razradilo ovdje, na ovom forumu, ali puno bi mi značilo kada bi mi neko dao dobre smjernice za početak.
Svaka pomoć, smjernice, literatura bi mi dobro došla.
Hvala svima unaprijed!
Je opsežno je, al od nekuda moraš krenuti, jel.
Upoznati se s svim elektroničkim komponentama, sklopovima na matičnoj ploči te "čitanju" shema. To je početak, uz pretpostavku da postoji neko predznanje o osnovama elektrotehnike.
Osim problema s čipstestima drugi po učestalosti su problemi vezani uz napajanje i sklopove napajanja na matičnim pločama, laički rečeno.
Gotovo uvijek se tu da naći jedan integrirac koji upravlja s pojedinim regulatorom napona. Datashetovi na netu će ti biti od velike koristi jer obično opisuju način na koji čip radi, koji uvjeti moraju biti zadovoljeni za ispravan rad, opis pinova, maximalne dozvoljene vrijednosti napona i struja i štošta još.
Za sam početak neophodni su pristojan multimetar, lemna stanica, lab. izvor napajanja i po mogućnosti kakav osciloskop.
Alvin je offline   Reply With Quote