View Single Post
Staro 07.06.2019., 18:52   #825
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,930
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I nije baš neka lova.
Vjerujem.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Carina na velikom broju proizvoda je 0, a ideja carine i nije samo nekakva naplata
Dakle, nije govno nego se pas posro.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
nego i zaštita.
Od čega me to štiti carina kada kupujem mobitel? Ili kakve druge drangulije? Kad mi žele roknut 70% u troškovima "obrade" + PDV za neku sitnicu? Meni se čini da me žele jedino zaštiti od plodova moga rada.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Intervencionizam je bitan iz niza razloga
Najbitnija posljedica je ta što se dobro nabije cijena. Ima dobro dokumentiran primjer posljednjeg proizvođača vješalica u SAD. Spoiler: toliko love su potrošili na "zaštitu" da su vješalice abnormalno skupe. Kada se gleda ukupna cijena, ne samo ona koju proizvođač traži za svoj prozivod.

Naravno, kod nas nema govora o ovome problemu jer se gotovo ništa niti ne proizvodi.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Sama zaštita domaće proizvodnje je ono što Average Joe misli kao posao carine, iako je u biti stvar bitno kompleksnija i danas praktički carina radi svašta, a najmanje to.
Ne znam što Joe misli o tome, ali carina ne radi to, već to rade tarife. Donekle to radi i sama procedura, koja je nepotrebno spora i često neprimjereno skupa.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
EU stock kineskih proizvoda je isto potrebno cariniti,
Malo prije si kazao kako je carina uglavnom 0.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
dodatno (za razliku od pojedinog uvoza) i
Poanta priče je, kao što očito nije dovoljno očito kako sam mislio, je da su na malim pošiljkama relativno visoki "troškovi" "obrade". Slanje bezobrazno skupih poziva koji putuju 8 dana avionom od Zagreba do gdjegod u Hr, naplaćivanje "usluge" premetanja po pošiljci, naplata "usluge" naplate i sl. To su troškovi koji bi u svakom iole ozbiljnijem postupku masovne obrade bili svedeni na iznos koji teži prema nuli po komadu.

Ako ništa drugo, Kinez bi takvo skladište uveo u nekoj zemlji EU gdje je carina malo razumnija pa bi odatle po relativno povoljnim uvjetima mogao distribuirati naokolo. Čisto sumnjam da bi takvo skladiše bilo situirano unutar Hr.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
atestirati, itd.
Grohotom se nasmijaše. To je kao ono kad čovjek mora potrošiti hiljade kuna, dane života i godine živaca da recimo "homologira" neku izmjenu na vozilu? Druga grana, ali sličan problem. Posrednik koji sam sebe instalira smatra da može raditi kako god ga je volja i pritom prodaje maglu.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Iliti, postanu EU prodavač, sve isto kao i da kupiš kod nekog distributera.
Osim što ne nabiju rabat nakupaca od 30-60%. Pa onda porez na sve skupa. Naravno da je državi draži nakupac. Bolje PDV na 160 nego na 100.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Problem je što (primarno) Kinezi pokušavaju na sve moguće načine doći do apsolutnog monopola u svjetskoj trgovini, primarno putem državnog utjecaja.
Primarno putem državno utjecaja to im je i omogućeno. I sada je OK da preprodavači zarađuju na razlici u cijeni, ali raju treba "zaštititi" i omogućiti im "atestirani" prozivod po mnogo višoj cijeni.

Šta se mene osobno tiče, odnosno mog osobnog iskustva, Kinezi su za lokalne trgovce izmislili svemir. Više vjerujem Kinezu na hiljade km udaljenosti nego trgovcu u lokalnoj trgovini koji samo čeka da te zajebe. Kinez želi odraditi posao do kraja i želi da budeš zadovoljan.
mkey je offline   Reply With Quote