View Single Post
Staro 12.11.2019., 14:44   #36
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ajmo ovako... tehnički niti jedan UPS ne pegla napon.

Online UPS drži konstantan napon preko invertera neovisno o ulazu. To su (puno) skuplji i najpoželjniji tipovi UPSeva jer razdvajaju ulaz od izlaza. Drugim riječima ulaz i izlaz su dva odvojena strujna kruga. Bez obzira na ulazni napon on će preko invertera davati sinusni napon koji je podešen na izlazu npr. 230V 3% THDa. U slučaju prebacivanja napajanja na bateriju nema nikakvog prekida u napajanju.

Line interactive UPSevi su stalno u bypassu dokle god ima struje, a sklopka prebacuje na bateriju kad nestane struje i uzrokuje kratak prekid napajanja (par milisekundi). Oni bolji imaju buck/boost convertere, pa u slučaju kad napon padne ispod neke granice ili poraste preko neke druge granice onda počnu grubo kompenzirati napon, ali nipošto peglati.

Kvalitetan UPS zna reći ZAŠTO se prebacio na bateriju i kada, te zna reći kada je upalio buck/boost. Zna reći što mu se pokvarilo često i zbog čega. Neki online UPSevi čak aktiviraju bateriju ako napon mreže previše poraste i isključe se s gradske mreže kako bi zaštitili opremu budući da u tom slučaju sve gori.

Najjeftiniji šrot UPS sa simuliranim sinusom na koji je spojeno ATX napajanje s aktivnim PFCom je jako loša ideja. Takve UPSeve se ne smije spajati na računala.
Sorry na malom offtopicu, ali ovo vjerojatno i druge zanima.

Pošto vidim da se razumiješ, šta kupiti ako mi ne treba UPS (ili neki tek toliko da safely ugasim računalo), ali želim kvalitetan ispravljač napona (znači da mi računalo, skupi TV i ostala ekipa (svaki na svom ispravljaču ofc) , za ne previše novaca (pod previše novaca ne mislim na određeni budžet, nego ako se to može kupiti za 1000kn, onda ću kupiti za 1000kn, ali ako se može kupiti za 300, kupiti ću za 300). Jer kažem, ne treba mi baterija UPS-a...

trenutno samo koristim APC produžne, koji bi trebali imati zaštitu od pre-napona, ali nekako ne vjerujem da su "online" u smislu koji si ti opisao.
Elven je offline   Reply With Quote