View Single Post
Staro 19.02.2016., 09:17   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,540
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Potaknut beskonačnim raspravama što je bolje Intel ili AMD odlučio sam napisati svoj osvrt kroz godine bogatog iskustva s hardwareom.
Cemu rasprava, dome, kada Intel.

Citiraj:
Stari sam član ovog foruma od samog početka.
Koliki ti je post, bome ko da si ga pisao od pocetka.

Citiraj:
Bilo je to pravo osvježenje nakon par godina Intelove dominacije nad sporim AMD K5, K6-II i K6-III procesorima.
K6-II+ i K6-III/+ su bili daleko od sporih procesora. Problem je bio sto su bili bazirani na S7 platformi i stigli su 2000. kada je Katmai (KNI, vec tada preimenovan u SSE) vec stasao a CuMine donio potrebnu brzinu. S Celeronima-128 se ionako nisu mogli nositi, a RSP je bio od 90$ do 170$ za Celerone-128 u doba 2000.-2001., dok se K6 drzao uglavnom oko gornje granice.

Citiraj:
Hardware tada nije mogao pratiti software. Windowsi su bili ozloglašeni jer su zauzimali puno RAM memorije koje nikad dosta. Tada je RAM bio problem jer je početkom 90-tih godina izgorila jedna tvornica RAMova zbog čega su se cijene RAMova porasle tri do četiri puta! Da stvar bude gora, to se ponovilo u krajem 1999. godine s drugom tvornicom. Nije bila rijetkost da su se Windowsi djelomično bootali u swap, te da su kompjuteri više pisali u swap nego u RAM. Roštanje HDDa iz tih dana je trauma zbog koje dan danas kupujem previše RAM memorije.
:mind blown:

Citiraj:
Također morali ste paziti da ne kupite Pentiuma sa FDIV bugom zbog kojeg je FPU unit krivo vraćao rezultat dijeljenja
Sto je moralo paziti tri i pol sretnika na Socketu 4 s P5 procesorima jednom u milijardu racunanja.

Citiraj:
Pentium II 500MHz (Klamath) je mogao sve, a koštao oko 2000kn, sjećam se kao jučer.
Refreshaj sjecanje, obzirom da Klamath nije imao 500MHz niti pod tekucim dusikom, a bio je daleko od "mogao sve" kada je izasao, sto zbog cinjenice da je imao cache na polovici brzine procesora, mogao adresirati samo 512MB RAM-a i kostao Boga oca, pa je tu onaj K6 s vrha bio kud i kamo simpaticniji izbor (do na dio odabira ploce i nedostatka AGP-a na dobrom dijelu i ostalih trica i kucina), da ne kazem jeftiniji i brzi.

Citiraj:
Oni koji su prije 2god dali skoro 2000 Njemačkih maraka (1000€ danas) za 166MMX, sad nisu mogli za njega puno dobiti. Nove revolucionarne stvari su dolazile stalno i zahtjevale skup hardware koji je brzo gubio vrijednost, a u to vrijeme su propadale banke i obitelji ostajale bez posla. Teški dani za informatičke entuzijaste koji su zarađivali uz faks i nerijetko financirali svoje roditelje.
Takozvana "Velika Bankarska Depresija"; peti ortak je znao osobno dolaziti po kucama vadeci plocicu po plocicu RAM-a i brisuci megabajt po megabajt diska neplatisama...

Citiraj:
Laptopi?
/snip
Nitko tada nije imao laptop.
Ocekujem u najmanju ruku ekranizaciju pod palicom Majkla Beja s eksplozivnim laptopima koje nitko nije imao.

Citiraj:
Godina 2000. Vlast se promijenila, dolar je konačno počeo padati, cijene memorija također. AMD je u ljeto izbacio Athlona, a kasnije Durona za one plićeg džepa.
Ovo je samo toliko dobro da sam morao ostaviti odvojeno.

Citiraj:
To je bilo svjetlo na kraju tunela. Intel je tada uletio u loš deal sa Rambusom zbog čega je Pentium 4 koristio isključivo jako skupe Rambus RAMove koji mu nisu puno pomogli, a NetBurst arhitektura je bio promašaj.
Los deal je bio jer su pizdeki iz Rambusa bili upravo to. P4 nije koristio iskljucivo RDRAM nego je to bila jedina komercijalna memorija koja je mogla suvislo nahraniti NetBurst.

Citiraj:
Intelov 64bitni Itanium nije bio kompatibilan s 32bitnim softwareom.
IA64 je emulirao x86. Nemojmo sada o brzini.

Citiraj:
Da AMD nije izbacio svoje 64-bitne procesore, budućnost PCa bi bila daleko drugačija nego što je danas.
Zasto to mislis?

Citiraj:
Primjerice Intelov compiler je u software ubacivao kod koji je provjeravao CPUID. Ako nije bio "GenuineIntel", namjerno ne bi izvršavao SSE i još neke instrukcije na drugim procesorima. Zbog toga se software na drugim procesorima izvršavao sporije.
Taj dio mi je uvijek bio fascinantan. Intelov compiler favorizira Intel. Tresem se od nevjerice. Jos uz to, Intelov compiler valjda ne koristi ni sam Intel. Drama!

Citiraj:
Da prevara bude gora AMD je plaćao Intelu licence za to što je Intel opstruirao!
Otisli su u Algoritam i kupili tri Intel compilera ili sto?

Citiraj:
AMD je morao uvesti PR+ rating (Pentium Rating) kako bi ljudi mogli dobiti ideju koliko su AMD procesori brzi
Mislis isto onako kako su ga "uveli" 1996. na K5 PR120 za 90MHz procesor?

Citiraj:
Čitao sam tada o Core2Duo mobilnim procesorima na hardware portalima. Govorilo se kako su puno brži od starih procesora, a troše manje struje i baterija traje dulje... mislim si super, dvostruko brži, a hladniji. Pojma nisam imao kakva je to laž!
Ako imas glas ko Miljenko Kokot, dramaturgija ti je definitivno na visokom nivou, pa mislim da ti predstoji dobar posao kao narator u TopŠopu na TV Jabuci tik iza Bujice!

Citiraj:
Ono što treba usporediti je što ti treba od Intela i AMD da postigneš ciljani rezultat.
Dome, gdje si bio sav nas zivot!? A mi misli'...

Citiraj:
Na kraju, i3-3220 ne podržava overclocking i nema turbo za čim ne plačem, ali nema VT-Direct I/O (koristim puno virtualizaciju)
Ajde brate prva korisna recenica.

Da, svi se slazemo da je Intelova marketinska segmentacija bizarno poremecena i namijenjena samo brainfucku korisnika. Imao si thread od prije par dana - ista stvar za ECC podrsku.

Citiraj:
i nema AES
Citiraj:
što mi je ogroman minus. Zašto? Zato jer želim svoje diskove enkriptirane dok su pod garancijom. U slučaju da ih moram reklamirati ne želim da u servisu gledaju moje privatne/poslovne dokumente, financijske excellice i obiteljske fotke. Mogu imati AES na i3, ali uz dosta veći CPU usage.
Stavi BitLocker kao sav normalna svijet i ne fantaziraj.

Citiraj:
ATX case sa 2000kn komponenti unutra čini čuda i više nego zadovoljava veliku večinu ljudi bez nekih kompromisa. To možemo zahvaliti upravo AMDu jer u protivnom tko zna koliko bi danas plaćali neke Itaniume...
To mozes zahvaliti ponajprije glupom IBM-u a ne nikakvom AMD-u jer bi u suprotnom Interneti imali samo signal a ne sum. Ili bi koristio iGay masinu i to vjerojatno s necim opskurnim tipa PA-RISC ili slicno.

Citiraj:
S druge strane Intel je kupio Alteru, (najvećeg?) proizvođača FPGA čipova i tu bi moglo biti velikih stvari iz plavog tabora ako to integriraju u CPU budući da se FPGA-ovi mogu programirati da neke jednostavne stvari rade izuzetno brzo. Vidjet ćemo...
Druga pametna, da ne ispadne da si dzaba krecio (BTW, koji ti je, si na bolovanju, imas prisilni godisnji odmor jer zadnjih 20 nisi iskoristio nista pa ti se skupilo ili sto? ).

Microchip je kupio Atmel prije koji tjedan, i sad lagano osjecam da bi Intel mogao izmjerkati Microchip i onda ce biti veselja i na uC trzistu kompletnom.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote