View Single Post
Staro 27.06.2011., 13:17   #26
Crypto
Premium
Moj komp
 
Crypto's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 103
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Situacija je slijedeća.
Hladnjak je IFX-14 sa 2x120mm ventilatora. Neki dan, dok mi je bočna stranica kučišta bila izvađena van, primjetio sam poprilično jake i uznemirujuće titranje cijelog hladnjaka zajedno sa ventilatorima.
Kako su mi ventilatori spojeni na potenciometar (Zalman MFC1), uspio sam zaključiti da se to vibriranje događa na okretajima od cca 1200-1300 RPM. Znači, na nižem ili na višem broju okretaja, vibriranje prestaje ili je zanemarivo.
/.../
Što napraviti?
Valjda se nekaj zeznulo s lagerima pa rezonira sustav na tim brzinama. U svakom slučaju nemoj držati ventilatore u tom rasponu brzina jer budu se prvenstveno oni razletjeli. Utjecaj na procesor mislim da se može zanemariti, a za matičnu treba vidjeti kolko su jake te vibracije, ne postoji baš univerzalno mjerilo kaj je sigurno, a kaj nije, moraš sam procijeniti.

@Overclock: Kak se ništa ne piga? Pa vibracije se prenose prvo na područje oko socketa i tu se malo savija matična prije nego se prenesu vibracije na kućište. Ovakva oscilirajuća opterećenja su daleko gora od statičkih (težak kuler npr.) i ja bi mogućnost da se to pojavi probal svesti na minimum.

Zadnje izmijenjeno od: Crypto. 27.06.2011. u 13:26.
Crypto je offline   Reply With Quote