View Single Post
Staro 16.04.2011., 19:03   #1
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Asrock P67 Pro/Pro3/Extreme4/Fatal1ty P67 Info Thread

Asrockove P67 ploce su trenutno "best buy" i nude odlican "bang for buck". Definitivno zasluzuje temu gdje ce vlasnici pisati svoja iskustva.


Zadnja dva dana se druzim sa Asrock P67 Pro3 maticnom i napisat cu par recenica.



Maticna je medu najjeftnijim P67 plocama (oko 920kn) zajedeno sa MSI P67 GD43, Asus P8967 LE i Gigabyte GA P67A UD3. Razilke izmedu tih ploca, osim cijene su broj PCIe utora kojeg Pro3 ima samo jedan, dok recimo Gigayte UD3 ima dva ali jedan je samo x4 tako da broj tih konektora i nije nesto previse bitan faktor, osim eventualno ako nekome treba dodatna garficka za Physx, foldanje itd.
Mene je najvise zanimalo kako ce se ploca snaci sa mojim 2600k, overklokiranim za svakodnevni rad i kakva ce bit po tom pitanja u usporedbi sa ostalim plocama koje sam probao.
Nakon cijelog dana testiranja, igranja, surfanja, enkoridranja, rendanja itd. nasao sam da je najvisi stabilan takt mog procesora 4.7ghz. Voltazu sam ogranicio na 1.36v jer dolazi ljeto. 4.7 je stabilno sa 1.35v sto je u usporedbi sa ostalim plocama (gd55, gd65, ud3p, p8p67, MIVE) koje sam probao, medu boljima.
50 krugova LinXa procesor je prolazio i sa osjetno manje voltaze ali bi ga BF2 srusio nakon par min. To je jedna od netipicnih karakreristika Sandy Bridge procesora. Prolaze testove stabilnosti ali ih najobicnija igra ili browser srusi i tako sve dok se ne poveca votaza, obicno za 0,02v ili sl. ovisno o procu.



Dakle za 24/7 overclockiranog 2600k/2500k procesora je Pro3 i vise nego dobra ploca i odlicna je kupnja za sve koje ne trebaju multi GPU i za sve koji ne traze maksimalne taktove procesora.

Kod trazenja maksimalnih taktova je procesor stao na 5.3ghz. Na UD3P je na zraku stao na 5580mhz (5610 na -30c). Glavni razlog za to je maksimalna vcpu u biosu koje je 1.52v sto je prema CPUZ 1.512v ili 1.504v pri maksimalnom opterecenju.
Prvo sto me razocaralo je da u biosu nema opcije za regulaciju vdropa. Kasnije sam skuzio da i nije potrebna posto 8+2 regulacija odlicno radi svoj posao i vdrop je minimalan za razliku od ostalih gdje ima svega po tom pitanju.
Bios je jako slican Asusovim biosima, ima dovoljno opcija, pregledan je i nije bugovit. Za naci neki slican 24/7 overclock je dovoljno podesiti voltazu procesora i memorije.

Ploca me najvise odusevila overclockom memorije ( Ares 2400) i jako brzo sam probio 27000 Mb/sec u MaxxMEMu. 2200mhz 7-9-7 24 je za neke ploce dosta tezak zadatak a ova je to odradila samo tako uz 1.7v. Mema bi isla i vise ali sam postavio granicu na 1.7v.







2133 6-9-6 24 1t i 2187 6-9-6 24 1t 1.74v. Vidi se da ploca ima Asusove gene.

Layout je dobar. Prostora oko socketa ima dovoljno tako da se na Venomusa mogu stavit i dva ventilatora, sto nije moguce kod svih ploca. Sata konektori su spusteni prema dnu tako da graficka ne smeta. Konektora za ventilatore ima dovoljno. Ploca ima Power, Reset i Clear Cmos tipke i display sto je za svaku pohvalu jer to nemaju ni neke 40% skuplje ploce.





Preporuka za sve koji zele slozit sto jefiniji Sandy Bridge stroj. Sa ovom plocom sigurno necete fulat. Alternativa su UD3 ili gd43 koje zaostaju opremljenosti i nemaju tolko stabilnu regulaciju VRMa. p8p67le je nesto skuplja. Skuplje P8P67 i UD3P su svaka na svoj nacin odlicne ploce ali mislim da ih nema potrebe kupovat ako ne ocekujete nista vise od stabinog procsora za svakodnevni rad.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 19.04.2011. u 19:51.
MAGARAC je offline   Reply With Quote