View Single Post
Staro 10.03.2011., 15:58   #21
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
sad odjednom neke kategorije
Naravno, to je valjda bilo intuitivno jasno. Zašto onda kažemo da je Bugatti Veyron Super Sport najbrži automobil na svijetu sa svojih ~431 km/h ako je Thrust SSC još '97 postigao ~1220 km/h? To je retoričko pitanje, ne moraš odgovoriti na njega, ali će ti to dati odgovor zašto je X-15 broj 1. na ljestvici.
Tako i za X-15, za sada ne postoji zrakoplov (zrakoplov je ključno) sa ljudskom posadom (evo - sad su jasno i oštro definirane granice) koji je srušio taj rekord i u literaturi te na netu ćeš svugdje vidjeti X-15, a ne Voyager 1, 2 ili nekakve druge svemirske letjelice/sonde upravo iz navedenih razloga.
U svemiru nije problem postići 7000+ km/h, ali u našoj atmosferi...baš i nije lak posao. Vidiš i sam da sam svuda u postu naglašavao zrakoplov, ne letjelica (što je općeniti pojam, jer u tu kategoriju i mogu pripadati Voyageri. No opet, oni i ne "lete" svemirom u fizikalnom smislu, ali je letjelica općenitiji pojam od zrakoplova - barem ja to tako vidim). Onda bi mogli razglabati o tome, ovako je bespredmetno pošto je kategorija (intuitivno) jasno definirana. Ako nije, evo sada sam se ispravio.
U razmjeru apsolutnih brzinskih rekorda ima puno kandidata koji su brži od X-15 ali to je po meni čisto orijentirna rang lista pošto u njoj ima svega i svačega u smislu uvjeta i karakteristika letjelica/objekata itd..
E sad, možemo i X-43 smatrati apsolutnim kraljem, ali je to opet mala bespilotna letjelica - također ne spada u kategoriju u koju pripada X-15. No i to je barem bliže nego ISS i Voyageri...

No da nastavim u tonu sa automobilima, kako radi Wankel motor:
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote