View Single Post
Staro 24.06.2014., 11:51   #14
Jaki Zidar
Registered User
Moj komp
 
Jaki Zidar's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
Pozdrav svima,

nedavno sam postao (ponosni) vlasnik Silverstone Fotress FT03S (S=Silver), mATX kućišta, pa evo dojmova iz prve ruke.

Dimenzije su mu 235mm x 487mm x 284mm (ŠxVxD), volumen 32,5 litre ali ono što ga izdvaja od konkurencije je zauzeće na stolu (površina) od svega 667mm2. Čisto za usporedbu, jedan BitFenix Phenom mATX zauzima 935mm2 dok recimo Corsair Obsidian 350D ima površinu od 945mm2. FT03 malo zauzeće na stolu nadoknađuje visinom pa kome je to važno nek' uzme u obzir prilikom razmatranja za kupnju.

Kućište je izuzetno kvalitetno izrađeno, sve 4 stranice su od čvrstog (a laganog) aluminija (preporuka za srebrnu ili titanium varijantu koje ne ostavljaju tragove prstiju), dvije (bočne) se skidaju povlačenjem prema gore, jedna (prednja) povlačenjam prema naprijed dok je četvrta fiksirana na čeličnu konstrukciju. Rad s kućištem je izuzetno ugodan i ugradnja svake pojedine komponente ide ko' po špagi. Kućište je "dust free" odnosno na svim usisnim mjestima se nalaze filteri protiv prašine (na dnu za napajanje/vent i bočno).

Ono što je donekle unikatno za ovo kućište je sistem ventilacije koji slijedi prirodni protok zraka. Ideja je da se svjež zrak uvlači kroz ventilaciju na dnu kućišta (direktno hladi grafičku karticu odnosno napajanje) i bočno (hladi procesor/RAM) te zagrijan ispuhuje kroz ventilator na vrhu. Iz prve ruke mogu reći da ovaj sistem radi odlično. Jedino na što treba obratiti pažnju je izbor grafičke kartice jer Silverstone preporučuje da hladnjak bude blower/fen-style odnosno referentan dizajn iz razloga što druga rješenja s 2 ili više ventilatora hlade grafičku karticu na način da vrući zrak raspršuju po kućištu pa u ovom slučaju hlađenje procesora ima otežan zadatak.

Mana ovog kućišta je relativno visoka cijena (cca €130 za srebrnu varijantu koja je ujedno i najjeftinija pa sve do €150 za titanium varijantu - najskuplja), a ono što bi po meni trebalo također riješiti je i bočni poklopac koji krije filter za prašinu - izrađen je od visokosjajne (u mom slučaju bijelo obojane) plastike i djeluje jeftino - bočni prozor s ugrađenim filterom bi po mom mišljenju izgledao puno atraktivnije iako bi ovim rješenjem zasigurno i cijena išla gore.

Sve u svemu topla preporuka za one koji traže kvalitetno i donekle unikatno kućište za mATX matičnu ploču (kad sam složio komp, moj 2,5-godišnji sin je komentirao kako je tata kupio mali frižider lol).

Jedna fotka za kraj (ima ih puno više u mojoj temi o buildu):

Jaki Zidar je offline   Reply With Quote