Tema: DNS by ISP
View Single Post
Staro 12.02.2013., 15:02   #69
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za očekivati je, tako je barem zamišljeno, da vam je DNS server vašeg operatera najbolja opcija jer vam je i najbliži, međutim često nije tako.

Kako mnogi DNS serveri namjerno ne odgovaraju na ping upite za testiranje brzine i u konačnici odabir DNS servera možete upotrebiti ove programe:
Kao prvo DNS server se sastoji iz 2 dijela, nekada davno to je u 99% slucajeva bio isti DNS server.

Authoritative server i resolver server.

Danas resolver serveri od lokalnih ISPeva su ucestalo sranje jer keshiraju rezultate i u dosta slucajeva ne postuju TTL recorda. To se manifestira sa tim da promjenis DNS record necega, a Tcom DNS resolva stari jos N dana.

Taj efekt mozes provjerit i sam, recimo da promjenis ip od pcekspert.com sa x.x.x.x na z.z.z.z i onda pitas tcom server :

dig pcekspert.com

ce ti rec x.x.x.x

a

dig pcekspert.com +trace

ce stvarno ici do root dns servera i vratit se do autoritativnog te odgovoriti ispravni rezultat z.z.z.z.


Sto se tice latencije prema DNS server, u 90% slucajeva je toliko irelevantna da je to prestrasno. Kako ljudi su zivotinje navike, vecina stvari koje treba resolvat se vec nalazi na lokalom cacheu na racunalu/mobitelu i slicno. Tako da sam latency izmedu 5ms / 20ms / 150ms je u real world scenariju irelevantan.

Sad ... postoji jedna najvaznija cinjenica za koristit DNS od tvog ISPa.

U 99% slucajeva ako ti radi link na net, do svog ISPa mozes doc. A ako google ili level3 ili ko god rikne i tvoj ISP nemoze do njega ... kaj onda.

To se actually desilo prije par mjeseci, kad je neko pametan smrdao route do google DNS servera, pa me zvalo hrpu ljudi da "internet" ne radi :P


Sto se tice autoritivnih DNS servera, oni obicno ne odgovaraju na upite usera
hafthorr je offline   Reply With Quote