View Single Post
Staro 23.01.2017., 12:15   #25
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Pozdrav ekipa,

Evo da napišem mali ostvrt na svoj prvi Overclock i neke stvari koje sam primjetio nakon tjedan dana korištenja kompa. Sastavljao sam komp za Foto ( Lightroom, Photoshop ) i za malo video editiranja ( Premiere PRO, After Effects ).

Konfiguracija :

OS : Windows 10 Pro
Proc : I7 7700k Kaby Lake OC na 4.8 GHZ
Hladnjak : Noctua ND-H14
Maticna : MSI Z270 Gaming Pro Carbon
Graficka : Nvidia Gigabyte G1 GTX 1060 6GB
RAM : 32G Corsair Vengeance LPX 2400 MHz ( 2 x 16GB )
Disk 1 ( OS ) : Samsung 960 M.2 NVMe 500 GB
Disk 2 ( Foto i video ) : Samsung 960 M.2 NVMe 500 GB
Disk 3,4,5 ( Backup ) : WD Black 4TB, WD RED 4TB
Napajanje : XFX 750 PRO
Kuciste : Fractal Design R4

Želio sam odmah na pocetku napraviti Overclock, detaljno ga testirati i napraviti profil da ga koristim u budućnosti ( video ). Za sada su mi cisto dovoljne i defaultne postavke.

Oc je bio na 4.8GHZ i volzaži 1.25V, prošao je dosta testova ali mi se srušio na nekoj jednostavnoj postavki pa sam povisio napon na 1.26V i prebacio voltažu na "Adaptive"

Nakon tjedan dana korištenja i testiranja sve radi stabilno i brzo...teški multitasking, Lightroom ( editiranje i export ), Photoshop, Premiere itd.

Maksimalna voltaža kod full loada je 1.290, a temperature su od 58-66C.


Temperature i volzaža :



CPU-Z Benchmark :



Neke korisne stvari koje sam primjetio u tjedan dana testiranja....možda pomognu nekome :

Spojio sam Noctua NH-D14 na maticnu u CPU fan port preko Y-konektora ( 2 konektora u 1 ). Ova verzija noctue ima 3 pina na konektorima od ventilatora, dok maticna ima 4 (PWM). Ako je u Biosu podešen PWM način rada ventilatora, svi ventilatori će se vrtjeti na maksimumu i stvarati najvecu buku. Moja matična ima i DC kontrolu ( preko voltaže ) ventilatora, pa sam napravio profil za svaki ventilator. Međutim kod stres testa ili rada ventilatori od noctue ( u DC-u ) su se isključivali sami od sebe nakon 20-30 min kod temperature veće od 60C!! Ponekad se desilo da se nisu ni pokrenuli.Kod PWM načina rada rade normalno.

Problem sam riješio tako da sam maknuo Y - konektor i spojio Noctua ventilatore direktno na matičnu ( jedan na CPU fan, drugi na PUMP fan ) i podigao minmalne vltaže ( 4.8 V ) na kojima se pokreću. Izgleda da premala voltaža i Y- konektor stvaraju problem sa matičnom.

Bez Overclocka i na tvorničkim postvkama MSI Z270 Gaming Pro carbon, procesor je kod full loada radio na dosta višim volzažama ( cak i do 1.32 V ).

Neki programi poput CPU-Z, HW Monitor i MSI Command centar znaju ponekad štekat ili dugo se učitavati ( vjerojatno zbog neoptimizacije za nove matične ). Večina ostalih stvari radi normalno i brzo..

Coold boot time Windowsa 10 na Samsungu 960 M.2 je oko 23 sek...cca 4-5 sekundi brže nogo na običnom SSD-u. Međutim skužio sam da mi WD BLACK 4T iz nekog razloga usporava boot time za 7-8 sekundi. Dosta "rošta" i glasnije se čuje dok upalim komp. Provjerio sam disk sa svim programima ( HD Tune, Crystal Disk ) i sve je u najboljem redu. Ne mogu dokučiti zbog čega je to tako i jel problem u disku. Ostali WD RED 4T rade nečujno.

Kada iskopčam WD Black boot time je brži za 7-8 sek. Možda nekome pomogne ako dvoji pri kupnji..

Molio bi samo još pomoč i feedback na ove temperature i volzažu kod 4.8 GHZ OC. Zanima me jel su to ok voltaže i temperature, te hoće li biti štetne za procesor ako ostavim ovaj OC profil?

Hvala
Black mustang je offline   Reply With Quote