View Single Post
Staro 14.03.2013., 01:10   #104
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Evo, ajde ovako:

Prijelaz sa Windows XP na Windows 8? Da.
Prijelaz sa Windows Vista na Windows 8? Da.
Prijelaz sa Windows 7 na Windows 8? Why?

Ako imate priliku uzeti Win8 za 15$ ili, kao što sam ja napravio, preko MSDN-a imati Winse for free - onda naravno da ću preporučiti Windows 8 + StartIsBack (Jer ako za tako malu lovu/free imate legalne Winse 3€ nisu problem). Sve ostalo - no need.

Ipak, nekoliko stvari mog prelaska.
Evo moj primjer - ja sam jedan od onih koji želi što optimiziraniji sistem. Manje procesa, manje zauzeće memorije. Manje memorije znači da će mi više RAM-a biti dostupno aplikacijama ili da će više stvari biti u cacheu pa će pokretanje aplikacija biti brže. Osjetljivo bolje radi sve skupa naspram Win7, pogotovo nakon velikog uptime-a. Oslobađanje memorije nakon terminiranja aplikacije je isto bolje, Chrome mi je znao zbog njegovog konstantnog paljenja/gašenja uzeti i do 500mb RAM-a kroz razno razne svchost-eve i .dll fileove.

Izgled sučelja - o ukusima se ne raspravlja. Meni se izgled Windows 8 sviđa i nakon njih mi Aero izgleda - pa ne tako dobro kao prije. Istina, i na Windows 7 sam imao isključen transparency ali oštre, čiste linije definitivno izgledaju bolje. Ponovno, IMHO.

Boot time - nemojte me razapeti jer to spominjem ali na laptopu mi puno znači. Neću dalje jer sve znate.

Performanse - prilikom startupa mogu puno brže krenuti raditi. Možda je u Windows 8 explorer.exe dobio veći priority, ne znam, no nakon prikaza desktopa brže mogu pokrenuti explorer/task manager/aplikaciju. Win7 je trebao dosta duže. Govorim o dva jednako podešena OS-a sa instaliranim istim/sličnim driverima i istim aplikacija i startup entry-jima. Safely remove hardware sada instantno prikaže eject prozor. Control Panel se brže učitava i dosta je responzivniji.

Task Manager je dotjeran, prikazuje dosta više informacija i omogućuje mi bolju kontrolu. Znam, postoji Process Explorer ali govorimo ovdje isljučivo i OOBE i nativnim aplikacijama.

Jedna posljedica lošeg Metroa je frekventnije korištenje tipkovničkih kratica.
Start, "Downloads" - enter. Ctrl+Shift+N - "pr0n" - enter. Miš niti ne diram.
Win + X je jedna fantastična kratica koja mi izrazito nedostaje u Win7.

Stare igre (Robot Arena, Starcraft) nemaju problema sa teksturama/invertiranim bojama kao što imaju na Win7. Isto tako čitam da je Win8 optimiziraniji za gaming. Vjerujem da je to zbog nedostatka Aera (manji GPU usage od strane Winsa) + više memorije na raspolaganju.

Power management poboljšanja za bolju autonomiju baterije. Iako mi je wear level baterije veći nego što je bio na Windows 7 autonomija baterije je ostala poprilično jednaka. Pretpostavljam da bi sa novijom baterijom dobio veću autonomiju od Win7. Ništa spektakularno ali i 15 minuta nekad dosta znači

Sinkronizacija postavki, aplikacija, WiFi postavki i passworda, Skydrive - odlična stvar. Skydrive nema toliki memory usage kao na Win7 i nema problema sa syncanjem Office dokumenata. Uzmite ovo s rezervom jer je najvjerojatnije problem u ranijim buildovima Skydrivea koji su me zezali na Win7.

Ribbon - opet dosta diskutabilno, ja ga ne koristim ali je tu. Nekad zatrokiram ako želim nešto napraviti (Move To, Copy To, nešto zipat na brzinu) pa koristim Ribbon naredbe. Nit smrdi nit miriše. Starcima je doma lakše raditi jer velike ikone su razumljive i jednostavne

Kopiranje fileova - mogućnost pauziranja move/copy je nekaj bez čega isto ne mogu
Prebacujem film na USB a treba mi - ok, pauziram kopiranje filma, iskoristim USB da prebacim neke fileove, vraitm ga natrag i stisnem resume. Ne trebam čekati ponovno da kopira isto, pogotovo kad imam USB 2.0.

DISM.exe - napokon mogu malo obuzdati onaj prokleti winsxs. Ne želim priču "joj, pa to su samo hardlinkovi, explorer krivo pokazuje itd." jer ti hardlinkovi su možda krivi za 20% zauzetog prostora. Preko dism naredbe mogu maknuti neke Windows opcije koje ne koristim i tako smanjiti veličinu windows instalacije.

Evo, uglavnom to je to. Nabrojao sam samo dobre stvari, naravno da ima i loših ali ne da mi se više pisati, ionakon sam napisao bibliju

Pročitajte moj post i prosudite ima li smisla prelaziti sa Win7 na Win8. Po meni - da ako imate priliku dobiti Win8 free ili za cijenu manju od 15$. U suprotnom komotno čekajte Win9 (ne Windows Blue jer ne donosi ništa posebno).

Pozdrav
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote