View Single Post
Staro 17.12.2006., 15:07   #1
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Undervoltanje prijenosnih računala

SVE ŠTO JE NAPISANO U OVOM POSTU RADITE NA SVOJU ODGOVORNOST, tj. PCE niti ja osobno ne preuzima(ju) odgovornost na nastale štete vašeg hardwarea ni softwarea.

Jedna od najvažnijih osobina prijenosnih računala je njihovo korištenje u uvjetima gdje ne postoji izvor električne energije koje bi napajalo prijenosno računalo. U takvim situacijama, karakteristike ugrađene baterije i sama njeno vrijeme autonomije dolazi do izražaja i ponekada 10 minuta dulji rad zna „spasiti život“. Naravno, pogađate, ovaj tutorial iliti ga guide će biti o undervoltanju i ukoliko se još dodatno želi u pojedinim po procesor nezahtjevnim situacijama dobiti koja minuta, underclockanju procesora. Ovaj postupak bi najviše koristio na jednom poslovnom prijenosniku ili ikojem drugom koji služi za sve osim za igranje (makar se može i na njemu naći neka korist).


Programi za undervoltanje/underclockanje (mislim da su svi ovi programi freeware):
  • RMClock utility - na tom programu ću prikazati sam postupak; možda netko smatra da je njemu neki drugi bolji, ti programi su veoma slični po principu djelovanja tako da sve ovisi od osobe do osobe što preferira
  • SpeedswitchXP
  • CrystalCPUID
  • Notebook Hardware Control – tek sam naišao na taj program i nisam ga isprobao, ali čini mi se kao kvalitetan te ga na forumima za prijenosnike i preporučuju. Također dobar kao monitoring software (ako može sve očitati). Mislim samo za Intelove procesore...
  • K10stat - ako ništa drugo ne radi, probajte sa ovime

Programi za testiranje:
Programi za monitoring:
  • Notebook Hardware Control
  • MobileMeter - za temperaturu CPU-a (u slučaju da Notebook Hardware Control, RMClock utility ne radi (dobro).
  • HWmonitor i CPU-Z
  • BatteryCare - fora program za nadzor stanja baterije. Navodno ima i podatak koliki je discharge rate pa možete u W izmjeriti koliko ste imali prije, a koliko nakon undervoltanja
  • BattStat - sličan kao program gore

KAKO TESTIRATI STABILNOST PROCESORA PRI RAZLIČITIM MNOŽITELJIMA I PRIPADAJUĆI IM NAPONIMA:

Napomena - Prvo pročitajte ostatak vodiča, a onda se vratiti ovdje. Trebat će Vam znanje u radu RM Clock-a za postupak.

Do sada ste već trebali naučiti kako se radi u RM Clocku, znati osnove, a ne sve napamet. U ovom djelu ću objasniti kako se provodi postupak stabilnosti, a koristit ćemo RM Clock Utility i Super PI (32M opcija za kratko testiranje). Ovdje ćemo testirati potreban napon na minimalnom množitelju (kod mene 5x) i na maksimalnom množitelju procesora (kod mene 10x).

Minimalni potrebni napon za minimalni dozvoljeni množitelj:

Pod Profiles, kod Index 0 stavite kvačicu kako bi taj Index mogli koristiti pod profilima. Probajte naći SpeedStep ili CnQ tvorničke vrijednosti vrijednosti (kod mene 1.1V za 5x množitelj) da znate od koje vrijednosti krenuti, pa onda ići na niže napone. Ja krećem od 1.1V znači:



S obzirom da na tvorničkim vrijednostima mora procesor raditi, inače nije ispravan, idem za 0.1V niže i za Index 0, koji predstavlja množitelj 5x, stavljam vrijednost napona 1.0V



Stišćem Apply i odlazim pod postavke profila Power Saving (možete i pod Maximal Performance, tako svejedno to su samo imena profila, nije da Vas to tjera da baš pod tim profilom imate maksimalnu štednju ili maksimalne performanse; ovo je za testiranje stabilnosti, kasnije kada nađete granične vrijednosti, onda ćete podesiti te vrijednosti pod odgovarajući profil)

Kod Power saving profila stavljam da se koristi Index 0 sa prije definiranom vrijednosti množitelja i napona, stišćem Apply. Provjeravam sa CPU-Z-om ili kojim god drugim programom, da li se napon i frekvencija doista promijenio i ako je, palim Super Pi i vrtim 32M.

Ukoliko je Super Pi prošao, opet odlazim na Profiles, pod Index 0 gdje sam prije stavio 1.0V za množitelj 5x, sada stavljam 0.9V ili 0.95V, ovisno u kakvim koracima želite ići. Opet stišćemo Apply i kako nismo mijenjali profil (nismo stavili sa Power saving na No management), trebalo bi se automatski prebaciti rad na niži napon, tj. 0.9/0.95V. Opet Super Pi 32M i ako prođe, opet spuštate napon i tako dok ne pukne Super Pi ili se ne zblokiraju Windowsi, restartaju se, ugasi se laptop
Ako se računalo zblokiralo/ugasilo (ako radite velike naponske razmake, moglo bi se jer jednostavno možda procesor ne može raditi na tom naponu), probajte manji razmak ili jednostavno je to to. Stavite po želju duže testiranje (Prime95 ili OCCT koji mogu ići u nedogled) i ovisno o stabilnosti u tim programima, dobili ste donju granicu rada.

Sličan je način i za testiranje nižeg napona pri tvorničkoj frekvenciji (ukoliko to sami želite; naravno možete i tvornički ostaviti), kojim dobivate da Vam računalo radi istog snagom kao i prije pod opterećenjem, ali opet, manje troši.
Samo što onda koristite Index sa najvećim brojem (jer pri njemu je najveći množitelj) i krećete opet od tvorničkog napona i taj Index postavljate onda pod jedan profil koji ćete koristiti kod testiranja. Opet, Super Pi 32M, ako prođe, opet spustit napon i sve dok ne pukne/bude nestabilan . I to je to. Kasnije podesite prema vodiču niže max saving i max performance profile koje onda koristite (međunapone ostavite programu da odredi, ako ćete koristiti više prijelaza kod Performance on demand profila).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 27.10.2009. u 17:36.
Vuco je offline   Reply With Quote