View Single Post
Staro 27.12.2017., 22:28   #77
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
a šta finog slikaš u mračnoj šumi?
danas postoji nešto vrlo simpatićno zvano stabilizacija. koja i na kompaktima radi JAKO dobro, dok god si umjereno mirne ruke. ja sam na 500mm ekv uspijevao izvuć oštru fotku na 1/15s na kompaktu. (oštru koliko objektiv na 500mm može dat, al recimo da nije bilo motion blura).
isto tako, današnji bsi-cmos kompakti uspijevaju dat solidnu fotku na iso 800. zrnatu da, ali upotrebljivo.
u konačnici, imaš i stativ. ako je moj prastari ixus 750 radio ekspozicije od 60 sekundi koje su bile sasvim uredne (i u mrklom mraku naprave fantaziju), moderan kompakt može samo bolje. pod uvjetom da ga naučiš koristit.

nešto na pola puta ti je panasonic lf1. ima 1/1.7 senzor (kao na canon s100 i slično) ali 7x zoom. tih 200mm je već solidno.
1.7 može biti samo blenda, a ne senzor (osim ako misliš na 1/1.7" ), ali nijedan kompakt/superzoom nema fiksnu blendu kroz cijeli raspon osim Sonya RX10 i RX10II...što naravno dolazi uz cijenu koja je skoro 2x njegov budžet. Ništa mu veličina senzora ne znači kad se svaki zoom objektiv na takvim aparatima zatvara na f/6.3. Šuma bi u toj priči značila ISO 25600, da bi dobio 1/125s što je neki minimum za fotkanje pokreta u tim uvjetima.

S fotkanjem životinja po šumi će se namučiti i DSLR srednje klase s bržim objektivom, a superzoom i kompakti mogu pogoditi nešto ako imaš puno puno sreće (i svjetla).

Oštru fotku na 1/15 sa stabilizacijom ćeš dobiti tek ako snimaš statičan objekt. Dodaj u priču nešto što se kreće, vjetar koji njiše grane i imaš zblurani kadar, a stabilizacija ti ne znači baš ništa.

Sve što si rekao se odnosi na statične kadrove i nema veze s ovim što on traži.

Realno, za taj budžet koji ima, neće ga zadovoljiti nijedan aparat, bio on kompakt, superzoom, mirrorless ili DSLR.

RX10 je 680€, ako imaš kako to te cifre doći, onda nemaš bolji izbor... Za više novaca se dobije RX100 mk4, ali nema šanse u tele području
https://www.amazon.de/Sony-DSC-RX10-...ords=sony+rx10
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 27.12.2017. u 22:48.
1v@n je offline   Reply With Quote