View Single Post
Staro 19.01.2011., 20:32   #78
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor frankycro Pregled postova
Problematika: Moderne matične ploče na CPU Fan konektoru daju isključivo 12V, dakle ako spojite DC vent (3pinski) regulacija okretaja neće biti moguća jer se vrši isključivo putem 4og pina koji za to i služi
Netočno, daju i novije ploče napone koje želiš jer je moguće vršiti naponsku regulaciju +12 pina.

Citiraj:
(malo starije matične sa 4pinskim CPU fan konektorom su imale opciju u BIOS-u gdje se moglo odabrati za CPU Fan control PWM ili DC, no mođutim novije ploče to nemaju),
Dvije novije ploče (Gigabyte) koje sam nabavio u zadnjih 6 mjeseci imaju ovu opciju (za soc. 1156 kao i za soc. AM3).

Citiraj:
ako koristite Speedfan za kontrolu ventilatora jedino rješenje je ili spojiti PWM Fan ili DC preko konvertera, dakle to bi trebala biti elektronika koja koja PWM impulse sa 4og pina pretvara u raspon napona od 7-12V.
Običan 3-pinski vent mi je upravo spojen na 4-pin konektor od ploče i igram se već neko vrijeme sa regulacijom okretaja (i to sa više ventova), a bio je i cijeli niz drugih (3-pin) ventova na raznim pločama.

Citiraj:
Pokušavam naći u našim dućanima ventilatore 120x120x25mm PWM 12V, dakle 4 pinski, s time da nije ispod 70cfm-a, bez uspjeha. U linksu su imali jedan model ali je sad postao nedostupan. Našao sam kod Slovenaca u jednom dućanu nešto što bi bilo idealno:
http://www.dinokomp.si/product_info....oducts_id/2986
Dali netko zna kakva su iskustva sa kupnjom kod njih? Ali ono što me više zanima gdje kod nas nabaviti takav ventilator npr.
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.908.211
Postoji i drugo riješenje a to je nabaviti PWM to DC konverter ili ga jednostavno sastaviti ali za to treba shema koju nemam pa ako je netko imao iskustva s tim i želi mi pomoći bio bi jako zahvalan.
Ne znam da li je tvoja ploča ova iz siga, ali ako je, postoji vjerojatnost da je regulacija 3-pinskih ventova moguća (ukoliko SpeedFan podržava tvoju ploču fkors).

Osim nabavke PWM ventova, postoji mogućnost nabavke i obicnog višekanalnog potenciometar huba. Nešto slično npr. ovome - sajt.

Naravno, uvijek postoji i opcija stavljanja obicnog višekanalnog potenciometra.

Uglavnom ne moraju se kupovati skupi PWM ventovi.
dh41400 je offline   Reply With Quote