View Single Post
Staro 27.01.2022., 15:21   #3150
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Snapshoti rade na btrfs fs-u, a njega podrzavaju samo intel based nas-ovi (plus modeli). Slabiji su osudjeni na ext4 fs.

Kripto ne moze shebati snapshotove sve dok aktivni admin account nije probijen. Ako ima admin pristup, moguce je obrisati snapshotove, logicno.


Sigurno je, ali neki se jeze toga. Taj servis zna biti na meti random napada i pokusaja napada. Meni se to isto ne svidja pretjerano... Trebas otvoriti svoj IP prema internetu. Tu je pozeljno dobro podesiti firewall na nas-u i suziti allow listu koja mu moze pristupati (geoblokade su pozeljne). Takodjer mozes koristiti IP block liste.

Vpn mozes vrtiti na samom nas-u ili na drugom uredjaju u lokalnoj mrezi, npr raspberryju.

Ako zelis malo sigurniji pristup bez potrebe za koristenjem vpn-a, mozes zakupiti domenu, prebaciti je na cloudflare, podesiti firewall i koristiti njihov proxy. Meni je to trenutno primarni nacin koristenja nas-a kao cloud prostora. Nakon toga, ako zelim jos sigurnije, spojim se na wireguard. Mogucnosti su razne, stvarno, meni je pola toga bilo novo i otkrio sam u hodu tek nakon sto sam uzeo nas.

Takodjer, razmisli o ups-u, makar najjeftinijem s mogucnoscu spajanja na usb na nas radi komunikacije. Dobivas sigurnost da ce se nas sigurno ugasiti kod nestanaka struje i upaliti kada se struja vrati.
Vidim da i DS218 podržava snapshote i btrfs.

Uglavnom nisam ni sam pametan, da sam jedini korisnik koristio bih OpenVPN, ali pošto bi i drugi ukućani koristili NAS bojim se da bi im to bila prevelika tlaka.

Ako se koristi VPN, pretpostavljam da se isti mora upaliti kod svakog backupa ili prebacivanja fotki s mobitela?

Druga opcija mi je komplicirana i iziskuje vrijeme kojeg nemam, ali mi se čini da bi ukućanima bilo jednostavnije za korištenje :-). Također za ovu opciju bih morao kupiti i router, jer mi telekom na postojeći redovite ubacuje nove konfiguracije i resetira moje postavke.
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote