View Single Post
Staro 18.01.2009., 09:30   #1574
yoke
Premium
 
yoke's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Split
Postovi: 440
Citiraj:
Autor Nani Pregled postova
Matematicki je dokazano bez obzira na vasa uvjerenja, vas subjektivni dojam, placebo efekte, ne poznavanje ili poznavanje materije da ljudsko oko moze razaznati od 30 do 40 pixela po kvadratnom inchu sa 10 ft ili 3 metra. 2.5 do 3 metra predstavljaju za 90% stanova optimalnu(najbolju najugodniju) udaljenost za gledanje.

To konkretno znaci da 42" 720p panel ima tacno 30 pixela po inchu sa 3 metra.

To takodjer znaci da 50" 1080p panel ima 45 pixela po inchu, i kao takav se uzima kao najmanja granica za 1080p rezoluciju jer visak pixela koju pruza veca rezolucija ljudsko oko ne moze primjetiti.

Nadalje neko je rekao da 1080p rezolucija daje vise detalja, koliko vam god to cudno zvucalo ali to nije istina.
To je istina za 60" 720p ekrane na spram 60" 1080p ekrana.
26 vs 36 pixela po inch-a.

Kod 720p i 1080p ekrana svi detalji su prikazani s tim da su detalji na 1080p ekranima izglacani kao da je upaljen antialiasing na tv-u. Ovo je vise primjetno na manjim ekranima do 46", iznad 50" vec se vidi gubitak finesa koji ce mnogi protumaciti kao broj i izgled detalja.
To je razlog zasto slika na 1080p izgleda ispeglanija ali samo na 50" i vecim dijagonalama.

evo nakon ovog stvarno necu vise ;-)

kako bas ne pratim sve tehnicke detalje oko velicine piksela i sl. onda se ne mogu upustati u takvu raspravu ni iznositi takve podatke a iskreno nije mi od presudne vaznosti u zivotu dali je piksel na panelu 1x1mm ili 1x1cm. (bitna mi je cijela cjelina)

Zato sam i quotao predhodni tekst od Nani iz kojeg iscitavam;
- ljudsko oko moze skuziti 30 do 40 piksela po kvadratnom incu s udaljenosti od 3m
- 42'' 720p plazma ima tocno 30 piksela
- nekakvom logikom 42'' 1080p plazma bi imala veci broj piksela i recimo da je to 50 piksela
- nekakvom logikom ona ima 10 piksela vise od 720p koji se mogu vidjeti s udaljenosti od 3m (a ona razlika od 40-50 piksela = 10 piksela je potrosena uzalud ;-) )...ipak sam dobio gornju granicu vidljivosti upotrebom 1080p umjesto 720p panela

Sad ima jedna kontradiktornostu u izjavi jer pise da 720p i 1080p imaju istu kolicinu detalja ali da je slika 1080p ispeglanija.
Po meni upravo zbog te razlike sto 1080p u slici ima vise informacije (veci broj piksela po cm2) daje prirodniju, ''ispeglaniju'', sliku s viise ''detalja'' od 720p.

O.K. nek ostane tvoja tvrdnja da nema razlike u detaljima ali opet si priznao da je slika na 1080p panelima ispeglanija - znaci ipak ima razlike u prikazu ;-)
(ovaj drugio dio recenice da se ta razlika vidi tek na 50''...hmmm...;-)...to mi bas ne stoji...ukoliko smo predhodno poslozili da i 42'' ipak ima nesto vise piksela koji po inchu2 koje ljudsko oko moze razaznati ... cca 30% vise informacije ( s 30 za 720p do 40 za 1080p (iako 1080p ima vise piksela nego ih ljudsko oko moze registrirati s 3m udalejnosti (po podatcima koje si ti iznio ))

Sad, potpuno je druga prica dali vecina televizija moze i zna iskoristi tu prednost u pikselima jer kvaliteta slike ne ovisi samo o broju piksela vec i o elektronic (tu se svi slazemo i to je svakome jasno). Tako da taj podatak od 1080p ne znaci nista ukoliko je elektronika losa. SVi znamo koliko su losi fullHD televizori od 3000-4000-5000kn a koliko su dobre 720p plazme za 5000kn.

by the way, imao sam priliku gledati 428 pokraj 42py85 i upravo zbog te ''ispeglanosti'' mi se 85 vise svidjela
tako da je osjecaj subjektivan i po meni 428 nije najbolja telavizija od 42'' (prikaz je bio li/la,boje, kontrast,procesirane....ali 85 mi je bolje legla...)


stvarno cijenim sto se Nani trudi odgovoriti i podjeliti savjet ljudima i slazem se u njegovim savjetima oko izbora televizije (nije da sam strucnjak ali kako kupujem TV vec godinu dan tako ipak znam po nesto i vjerujem svojim ocima)...ali eto ne mogu se sloziti da se na 42' 720p i 1080p panelima s 3m ne vidi razlika ;-)
yoke je offline   Reply With Quote