View Single Post
Staro 11.07.2007., 22:41   #21
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
A koju to običnom korisniku značajnu prednost ima Linux (Ubuntu)? Ako izuzmemo to da je besplatan, jer većina korisnika windowsa koristi piratske. Ja, primjerice, nemam razloga za prelazak na Linux, odnosno imam ih za ostanak - na Linuxu nemam Photoshopa i Dreamweavera, a to je nešto što mi treba.

Photoshop 7 radi preko wine-a provjereno,a Gimp ako ga nakrcaš pluginovima je ok zamjena (osim ako ti je CMYK važan,u tom slučaju Gimp ispada).Ako imaš malo znanja o HTML-u - Quanta ili NVu su više nego solidni u kobinaciji sa nekom drugom aplikacijom ukoliko je potrebno.Uostalom-nema 2.6.20 zabadava KVM modul integriran u kernel (virtualizacija za one koji neznaju o čem se radi...recimo da virtualni OS šljaka jako brzo).
Prednosti?Brzina,stabilnost,sigurnost,pravi plug-n-play ukoliko je uređaj podržan:
primjer 1: Uštekao K750i u kantu-linux sve šljaka.Windows-instaliraj driver
primjer 2osudio od cure neki žmlj skener (bez drivera).Linux-prištekao i aktivirala se automatski aplikacija za skeniranje.XP-tražio 20 mnuta pravi driver (driverguide.com),instalirao,restartao,instalirao software-radi.
A da ne spominjem prednost apt-get/yum sustava pretraživanja paketa...upišeš što ti treba (npr. comic reader) i vidi čuda-izlistaju se sve aplikacije tog tipa-na tebi je samo da odabereš koju hoćeš,on sam sve ostalo (skidanje s neta,instalcija) obavi umjesto tebe.A da ne spominjem koliko je ovakav pristup dobar sa sigurnosnog stajališta.

Kužiš?Mislim,mogu ti u nedogled objašnjavat što se mene tiče.
tomek@vz je offline   Reply With Quote