View Single Post
Staro 07.12.2014., 00:23   #23
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Po meni, najslabija karika cijelog sustava je - radijator. Naravno, to je pretpostavka - testiranje će ti dati pravu sliku stvari. OK, i matična ploča je veliki upitnik, ali s čim imaš, s tim klimaš.

Imao sam pred više od 10 godina sličan radijator (bakrene cijevi je imao i aluminijske lamele). Najveća je mana što je radijator j*beno gusti i treba poprilično moćne ventilatore. Ti radijatori obično imaju plastični poklopac na strani suprotnoj od ulaza. Kada to otvoriš, vidiš jel bakrena cijev ili aluminij.

Kada sve složiš i siguran si da nigdje ne curi, da je relej dobro izoliran, da ti je sav zrak istisnut iz sustava, da blok čvrsto stoji na CPU, naloži ga nekim od testova (samo CPU). Ruku prisloni na radijator, najbolje na lamele. Ako ti radijator postane nakon nekog vremena dosta topao ili vruć, znaš da ti je tu kočnica. To znači, ili nabavi ventilatore koji se brže okreću, ili dodaj još jedan par na dno.

Budući da je radijator poprilično gust, moja je topla preporuka staviti još jedan par ventilatora, s donje strane, da izvlači zrak ili tu po forumima potražiti savjete koje ventilatore uzeti umjesto ovih koje imaš, a da se mogu boriti s ovako gustim radijatorima.

I dalje tvrdim da ti je pumpa suludo prejaka, koliko vata troši? Koji brand? Lobo je dobro primjetio, ako radijator ne bude stizao izbaciti toplinu iz sustava, pumpa je ugrožena. Mislim da većina tih pumpi za kućnu uporabu ima max temperaturu vode 60 stupnjeva Celzija. A eliminacija buke / vibracija spada u zadnji dio optimizacije sustava - fine tuning.

Naravno, sve su ovo dobronamjerni savjeti. Najbolje će reći sam pacijent. Kada ga upogoniš, javi rezultate.
Amepshi je offline   Reply With Quote