View Single Post
Staro 15.05.2022., 20:37   #1683
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
.

EDIT: nope, ne radi trim na Orico ladici sa Samsung 860 Pro na RPi 4. Ne prolazi ni blkdiscard (BLKDISCARD ioctl failed: Operation not supported) niti fstrim (the discard operation is not supported).
UAS je aktivan, kernel 5.15.32-v8+

Ovo je čudno jer sg3-utils javlja da podržava unmap...


EDIT 2: proradilo je! Thx Nikky Treba objasniti udev-u da koristi TRIM za taj device. Kreirao sam novi file /etc/udev/rules.d/01-via817-trim.rules i dodao samo jednu liniju:

ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="2109", ATTRS{idProduct}=="0715", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"

Nakon toga treba restartati udev:

$ sudo udevadm control --reload-rules && sudo udevadm trigger

Ne treba vaditi i ponovno uštekavati USB ladicu, radi odmah



Sad si me sjetio, zaboravio sam javiti...
Na Oricu i kod mene radi ispravno trim s tim udev pravilom.
Nakon ponešto testiranja i maltretiranja radi uredno pa sam si ga ostavio.
Mala usporedba ladica koje sam nedavno testirao, Orico Orico 2189C3 vs Axagon EE25-SLC:
Orico je po kvaliteti plastike i izrade za klasu ispod. USB-C kabel je tanji, konektori su lošiji. Postoji minijaturna LED-ica za signalizaciju rada, ali je na donjoj strani uređaja. Znači ladica i disk bi morali biti naopako da bi se vidjela ledica. Unutrašnjost sva klimava, disk se teško umeće, mjesta ima jako na knap. Toliko malo da postoji realni rizik da se potrga ili konektor na PCBu ili onaj na disku. Disk unutra ima lufta po dvije osi, s ladicom dolaze neke samoljepive spužvice koje ne znaš kako bi stavio. Zanimljivo da imam stariju Oricu ladicu s problematičnim JMS578 chipsetom koja je par mm dulja i puno lakše za umetnuti disk = s konja na magarca
Axagon - par mm veća, deblja, čvršća plastika, unutra je bočno podmetana s tvrdom spužvom tako da disk ne mrda nikamo. Na poklopcu je već aplicirana spužva koja dodatno učvrsti disk. Ovdje nisam imao straha da će se nešto potrgati. Deblji, kvalitetniji kabel. Chipset je nažalost JMS576 i ne radi trim niti pod linuxom niti pod Win 10, štogod isprobao, a stvarno sam si dao truda. LED-ica je veća i uredno smještena pokraj USB-C konektora pa se lijepo vidi kad disk radi. Nešto je jeftinija od orica.
Kome ne treba trim, Axagon je IMHO kvalitetnije rješenje. Donirao sam tu ladicu dalje i ostavio si Orica, unatoč manama, trim radi što mi je bitno.

Zadnje izmijenjeno od: c-shadow. 15.05.2022. u 20:43.
c-shadow je offline   Reply With Quote