View Single Post
Staro 22.10.2020., 08:40   #213
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Mommi, kako vjerujem da si istrazio vec ovo sta cu te pitati da ja ne trazim. Kakve su ti opcije ako kojim slucajem podstanar prestane placati stanarinu i rezije i ne zeli izaci iz stana (tipa promjeni brave čak)?

hipotetska situacija iz pakla, ali vjerujem da si razmisljao o tome ako rentas duze vrijeme.
A gledaj, to je zeznuto, dosta. Jest da tahvik slučajeva nema puno, ali ima ih na žalost...

Prvo, najmoprimac, po Zakonu, ne smije raditi nikakve preinake na stanu bez tvoje suglasnosti.

Citiraj:
Sukladno Zakonu o najmu stanova, bez suglasnosti najmodav*ca, bravu na vratima najmoprimac ne može promijeniti.
Vrlo je važno prijaviti najmoprimca poreznoj, ima ljudi koji su taj dio odlučili zaobići, gdje imaš još manje prava kao najmodavaca u slučaju da se desi tako nešto.

Ali da, najmoprimac ima previše prava, ako ne želi van i plaćati režije, bez policije i suda (što traje godinama u RH) se možeš slikati. Izbaciti ga van na ulicu isti dan, nije moguće.

Pogotovo ako imaju djecu.

Bez suda, ništa. Nadaš se da nisi baš ti taj koji će imati takve podstanare.


Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Osim kad hoćeš izbaciti gradsku toplanu.
U Varaždinu sam bio u zgradi gdje su svi potpisali da se izbaci gradska toplana osim jednog vlasnika, i dan danas je grijanje na gradsku toplanu u toj zgradi. Nemožeš ništa.
I ovo nije/ne mora biti točno ili se ekipa nije dovoljno informirala.

Ti si možeš zaplombirati i isključiti grijanje na toplanu i grijati se kako ti želiš (osim plina naravno, ako zgrada nema priključak, koji ne možeš tražiti samostalno ili samo ti). Konretno, dobar frend je to napravio, izbacili su grijanje na toplanu i kupio je 3-4 radijatora na vrući zrak. Ali i dalje mora plaćati nekakvu cifru za toplanu koja se tereti kao nekakva "izgubljena energija" jer toplana cijeli dan radi. Smanjio je grijanje s 800kn na nekih 400kn struje (uključujući i ostale aparate na struju).

Ali da, istina je, ako 19/20 stanova ne želi toplanu a jedan želi, toplana se ne može izbaciti/isključiti, ali to nužno ne znači da se tih 19 stanova MORA grijati na toplanu.
Mommistake je offline   Reply With Quote