View Single Post
Staro 11.01.2017., 10:14   #1628
VKR77
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 39
Što je stvarni uzrok nestabilnosti Speedporta

Do pojave ovog uređaja nisam niti znao koji router imam, svi su mi bili uglavnom prihvatljivog ponašanja. Molio bi sve kolege na kritiku i mišljenje napisanog jer nam je svima u interesu da sagledamo kakav je ovaj uređaj, prednosti/nedostaci, opasnosti i što možemo od njega očekivati.
Dolazim iz SW svijeta pa ću samo kratko proći komunikacijske principe. Networking odnosno komunikacije nisu ništa drugo nego razmjena podataka između dva end pointa. U samoj biti imamo send/receive na svakoj strani svakog end pointa. Da bi mogli zaključiti o čemu se radi bitno je razlikovati dva osnovna stanja na svakoj strani end pointa. Tako imamo half-open According to RFC 793, i half-closed end point.
Ta stanja su osnovni uzrok zašto tipične komunikacije, citiram "Asynchronous transmission is used commonly for communications over telephone lines." . U SW svijetu osim za informatičare početnike, synchronous komunikacija se više odavno ne koristi, sve je asynchronous kao što bi trebale biti i naše telefonske linije, odnosno kakve su bile prije pojave Speedporta.
Da bi svi lakše razumjeli koji je synchronous problem uzmimo ono što znamo, zato ću navesti što smo većina nas sa lošim paricama mogli primijetiti i što sam napisao u prethodnom postu:
1. U svim špicama uređaj prestane komunicirati bez nekog info, zovem helpdesk i dobio odgovor da njima svijetle lampice.
Ovo je tipično synchronous ponašanje koje ne može upravljati sa stanjima na end pointu half open/close. Kako je sam LAN obično synchronous, imamo blokiranje istog..
2. Uređaj je vrlo lako pucao kod uploada i nakon toga sam morao restartati računalo, malo čudno ?
Ovo je također tipično synchronous ponašanje, prilična tlaka..
3. Učitavao bi web stranice bez djelova stranice, često bez slika ali i bez texta ?
Ovo je tipično synchronous ponašanje.. Ovo je opasno stanje jer imamo gubitke podataka, a ukazuje na to da je neki razvojni developer iz FW svijeta koristeći timeout i restartao konekciju ne vodeći brigu o podacima koje je izgubio. Mogli bi slobodno reći da je ovo opasno i nedozvoljeno stanje. Ovdje se otvara i još jedno pitanje jer će inaće asynchronous app iz SW svijeta ponavljati prekinute prijenose i tako čemo dobiti veće račune za istu količinu podataka.
Ovako gledano sada možemo objasniti..
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
A meni jedino Speedport može držati 10Mbit na 3,5km bez gubljenja sinhronizacije (ni ZTE, ni Siemens dok nije parica prebačena na Annex K DSLAM, ni Thomson, ni ADB)... I šta sad?
Kako je Speedport tipično synchronous device a on je i mijenjao port na centrali da bi dobio ravnicu, tako ne može imati gubitak sinhronizacije. Siguran sam da na mojim paricama ne bi imao stabilnih 1 mbit/s.
Za synchronous komunikaciju potrebni su daleko manji resursi samog uređaja jer je to prva komunikacija dok se nije niti znalo što komunikacije sa sobom donose, a asynchronous komunikacija je bila znanstvena fantastika.
Na kraju možemo slobodno reći da je osnovni uzrok nestabilnosti ovog uređaja, jer je netko na inaće asynchronous infrastrukturu nametnuo synchronous device i dobili smo sve probleme ovakve davno zaboravljene komunikacije..
Osobno bi jako volio da je u pitanju nešto drugo što će preko noći promjeniti end point komunikaciju, koja htjeli mi ili ne mora biti asynchronous tipa..
VKR77 je offline   Reply With Quote