View Single Post
Staro 11.03.2016., 08:55   #1
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Core i5 4460 zamjenski cooler

Posto me zvuk kompjuter poceo u zadnje vrijeme zivcirati odlucio sam ga stisati.
Ventilatore u Zalman R1 kucistu sam malo ispremjestao na nacin da sam skinuo gornji ventilator koji mi se cini beskoristan jer puse direkt u zatvoreno vrh kucista (pa da moze ispuhivati morao bi drzati gornji poklopac otvoren). Prednji osvjetljeni sam prebacio iza da ispuhuje, a dva bijela sam stavio naprijed za usis. Svi ventilatori su spojeni na prekidac regulacije vrtnje i drzim ga na low. Uglavnom, sada su ventovi na kucistu tihi, a hladjenje mi izgleda potpuno OK.
Za vrijeme igranja (WoT) graficka ide na nekih 60'C, a CPU na nekih 50-55'C u grijanoj sobi gdje se komp nalazi nekih 30cm od radijatora. Meni to izgleda sasvim OK.

Ono sto me jos uvijek iritira strasno je ventilator na stock cooleru od CPU-a koji zuji poprilicno iritantno. U BIOS-u sam mu podesio da vrtnja ovisi o temperaturama, cak sam i samnjio brzinu ovisno u temperaturi, no i dalje proizvodi iritantan zvuk. Kada CPU dodje pod load, pa se ventilator jace zavrti najradije bi ga bacio kroz prozor.

Stoga sam odlucio uzeti neki aftermarket cooler, pa bi molio za pomoc.

Ono sto trazim je:
- da je cooler tisi od Intel stock coolera
- da bolje hladi od Intel stock coolera. Ovdje nemam nikakve prevelike zahtjeve, neka bolje hladi za 5% od stock coolera i ja sretan. CPU nece biti clockan (ionako nije K verzija) sto znaci da ga treba ohladiti bolje od stock coolera bez obzira na load, a poboljsanje ne mora biti neko drasticno
- da nije neki tower cooler. Ne zelim veliki CPU cooler nego neki sto manji, dakle kojekakvi tower cooleri ili bilo kakvi malo veci cooleri ispadaju iz igre
- da ne koristi push pinove za montazu nego da se sarafi u maticnu plocu (u biti u drzace)

Ono sto mi je zapelo za oko je Noctua NH-L9i i citao sam o njoj okolo po netu, ali ima par stvari koje me brinu s obzirom kako je to malecki cooler.

- neki reviewi ju hvale, neki kude
- deklarirana je na 65W TDP procesore dok je i5 4460 84W CPU. Doduse, neki revieowi su ju stavljali i na i7 procesore

Pitanja:

- da li je Noctua NH-L9i dobro rijesenje za taj procesor ili se ipak kloniti nje i traziti nesto drugo
- ako nju izbjegavati koji cooler uzeti, a da zadovoljava gornje uvjete (i da je dostupan u RH)

MBO je Asrock H81M-HDS (zbog okolnih komponenti), RAM je standardne visine, graficka je Gigabyte GTX960 WF2 OC (kao komponenta koja proizvodi toplinu mada je poprilicno hladna grafa).

Gledao sam i Noctua NH-L9x65 koji mi se cini kao tocno ono sto zelim, ali kod nas mi se ne cini pretjerano dobavljiv, a sa sa eBaya + postarina bi kostao kao suho zlato, pa nista od toga.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote