View Single Post
Staro 29.11.2020., 08:50   #329
neumrli
Dubwise
Moj komp
 
neumrli's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Dakle, što izabrati kao centar svega, tj. od čega krenuti a da mogu uspješno integrirati ovo gore navedeno (jer nema ništa od jedne firme) ?

Home Assistant
je ono sto ti treba. Ovdje imas popis svih integracija koje podrzavaju. Raspberry Pi od cca 400 kn je dovoljno jak da moze vrtiti Home Assistant 24/7 i trosi izuzetno malo struje.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Grijanje (paljenje/gašenje pumpi od radijatora, termo-glave na pojedinačnim radijatorima, nadzor pumpe od kamin / od pomoćnog plinskog bojlera, nadzor peći od peleta, itd.)
Pogledaj Nest, Netatmo ili slicne proizvodjace za kontrolu plinskog bojlera ili termo glave za pojedini radijator. Za njih postoji podrska u Home Assistantu, ali za peci od peleta ili nadzor pumpe za kamin nisam siguran.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Hlađenje - postojeće Panasonic klime koje se već sada vežu na bežičnu mrežu
Ja svoju klimu kontroliram preko infra red kontrolera. Dobra stvar je sto isti mozes iskoristiti za kontroliranje bilo kojeg drugog uredjaja koji ima IR daljinski - TV, pojacalo, receiver, IPTV box, itd.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Senzorska mreža u prostorijama - temperatura, vlažnost, detektor dima, detektor plina, itd.
Za ovo imas jeftine Xiaomi senzore na Aliexpressu, otprilike 10 eura po senzoru. Rade na bateriju i ona traje otprilike 1-2 godine. Kao hub/router mozes koristiti CC2531 USB stick koji kosta oko 5$.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Komoditet - poneka smart utičnica i žarulja, itd.
Ikea ima jeftine zarulje, obicne bijele/zute i u boji. Mislim da su obicne oko 50-60 kn, a one u boji oko 150 kn. Imaju i smart uticnice, a ako zelis ekstra mogucnosti poput mjerenja potrosnje struje po uticnici, mozes kupiti nesto tipa ovoga, sto je u sustini Tuya-based uticnica koju mozes flashati sa Tasmotom ili slicnim open-source firmwareom te se rijesiti na taj nacin vendor-based aplikacije ili generalno potrebe za cloudom. Ovdje imas primjer kako se takve uticnice flashaju.
neumrli je offline   Reply With Quote