View Single Post
Staro 05.05.2017., 21:45   #2733
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
Ja sam prenio vijest, superunknown je pogodio o cemu se radi. Sony ne daje raw van, nego dosta preradjenu fotku, tj popeglanu. Po putu popeglaju i zvijezde i ne, ne moze se iskljuciti kroz menije.
Mislim da je objašnjenje koje imamo poprilično nerealno.
Drugim riječima, čisto sumljam da od cijele zajednice od toliko fotografa na više različitih mjesta niti jedan se nije sjetio jednostavno isključiti NR.

Meni ovo špekulacija ima više smisla;
Prije nadogradnje Firmwarea Sony fotoaparati su imali sličan problem ali samo kod dugačkih ekspozicija. S obzirom da znamo da su Sony senzori imali problema s temeperaturama prilikom snimanja videa možemo pretpostaviti da je upravo tu bio problem kod fotografije.
Dakle, kod elektroničkih komponenti, efikasnost pada porastom temperature, u ovom slučaju kod senzora slike imamo pojavu koja se naziva
"Dark noise" . Dark noise je temepreturno ovisan a manifestira se kao šum na fotografiji.
Vjerovatno je radi toga Sony promijenio algoritam procesuiranja Raw fajlova i to za sve ekspozicije iznad tih par sekundi kako bi poboljšao kvalitetu a prema dostupnim slikama izgleda da Sony koristi algoritam u kojem uprosječava okolne pixele sudeći prema primjerima s linka.
Dakle, sredili su jedno ali pod cijenu onog što je bitno za astro fotografiju.
Tako se barem meni čini, ali to u stvari nebi bio nikakav problem da je moguć downgrade firmwera.

Pustimo tehnikalije, proradila mi mašta oko autofokusa odnosno manualnog fokusa za sport, savjet i iskustva;
Osim klasične sačekuše koju su koristili u doba filma i MF, postoji li još koja tehnika slikanja subjekta koji se brzo kreće prema fotoaparatu?
Alvin je offline   Reply With Quote