View Single Post
Staro 10.11.2016., 13:16   #1
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
(riješeno) Niska iskoristivost RAM-a u x64 sustavu

pozz,

imam ovakvu situaciju, nakon sto instaliram x64 verziju sedmice (ultimate sp1 sa september 2016 updates) na neki laptop dam savjet musteriji da si dogradi ram sa jos bar 2 do 4gb jer imaju jedan slot slobodan pa ako im vec ni ne treba vise gb-a bar ce imati dual channel i to ce im svakako dobro doci na starim kantama, no problem nastaje sto mi usable ram ostane isti i ne mogu ga povecati i to ovak izgleda:

4gb installed (3,48gb usable)
6gb installed (3,48gb usable)
8gb installed (3,48gb usable)

e sad, guglanjem nalazim uvijek isto tj da u msconfig pod boot -> advanced maknem kvacicu sa "maximum memory" tj da ju stavim ako je nema i upisem najvecu cifru koju dozvoljava...kako god okrenuo niti jedno mi ne pomaze da se usable poveca sa 3,48gb na ista vise, nego jedino sto mogu je reinstalirati windowse i onda dobijem 7,38gb usable i previse posla za jednostavnu ugradnju ram-a

u ovom slucaju radi se o toshibi l770d, no to nije prvi slucaj i vjerujem da nece biti ni zadnji da se to dogada...inace zadnja verzija biosa je, na sluzbenoj stranici pise da podrzava do 8gb i lijepo je vidljivo i u biosu i windowsu kad ih stavim, takoder u biosu nema advanced s obzirom da se radi o laptopu pa tako nema ni opcije za ukljuciti memory remap, a nema ni opcija za dodjelu ram-a grafickom chipu (a i da ima ne bi progutalo 4,5gb u slucaju kad je 8gb ugradeno)


ja sam eto dalje bez ideja pa ako ima netko da zna kako ovo rijesiti bez da reinstaliram windowse svaki put kad dodam keks ram-a volio bi da to podijeli sa mnom/nama

hvala
vacs je offline   Reply With Quote